Puy-de-Dôme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Puy-de-Dôme
oks: Puèi Domat
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau proposé pour le département Puy-de-Dôme.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Prefektura Clermont-Ferrand
Nën-prefektura Ambert
Issoire
Riom
Thiers
Presidenti Jean-Yves Gouttebel (MRSL)
Prefekti Anne-Gaëlle Baudouin-Clerc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,970 km2
Popullsia 650,700 banorë (2016)
Dendësia 82 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Puydômois
Kodi Insee 63
Kodi ISO 3166-2 FR-63
Kodi Eurostat NUTS-3 FR724
Nënndarjet
Qarqe 5
Kantone 31
Komuna 464

Puy-de-Dôme (shqiptimi frëngjisht: [pɥi də dom]; oks: Puèi Domat) është një departament francez në rajonin Auvernia-Rhône-Alpes. Departamenti mbanë emrin e Vullkanit Puy de Dôme.

Departamenti përbëhet nga 464 komuna 10 prej tyre me më shumë se 10.000 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]