Ardèche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ardèche
oks/arp: Ardecha
Location of Ardèche
Popullsia
 • Total320.736
Demonym(s)Ardéchois

Ardèche (shqiptimi frëngjisht: [aʁ.dɛʃ]; oks dhe arp: Ardecha) është një departament francez në rajonin Auvernia-Rhône-Alpes. Departamenti mbanë emrin e lumit Ardèche.

Departamenti përbëhet nga 339 komuna 83 prej tyre me më shumë se 1.000 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.