Cantal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cantal
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Prefektura Aurillac
Nën-prefektura Mauriac
Saint-Flour
Presidenti Vincent Descœur (BLP)
Prefekti Richard Vignon
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.726 km2
Popullsia 147.577 banorë (2011)
Dendësia 26 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Cantalous,
Cantaliens
Kodi Insee 15
Kodi ISO 3166-2 FR-15
Kodi Eurostat NUTS-3 FR722
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 27
Komuna 260

Cantal (shqiptimi frëngjisht: [kɑ̃.tal]; oksitanisht;Cantal, Cantau, Chantal, Chantau) është një departament francez në rajonin e Auvernisë në jug-qendër të Francës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]