Jump to content

Morbihan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Morbihan ( /ˈ m ɔːr b i ə n / MOR-bee-ənFrëngjisht: [mɔʁbi(j)ɑ̃] ; Breton: [moːrˈbiː(h)ãn] ; Shqip: Morbihan) është një departamentrajonin administrativBretanjës, i vendosur në veriperëndim të Francës. Është emëruar sipas Morbihanit (domethënë det i vogëlBretonisht), deti i mbyllur që është tipari kryesor i vijës bregdetare. Kishte një popullsi prej 759,684 në vitin 2019. [1] Ai shquhet për gurët e tij Carnac, të cilët datojnë dhe janë më të gjerë se monumenti i Stonehenge në Wiltshire, Angli.

Tre objekte kryesore arsimore ushtarake janë të vendosura në Guer, duke përfshirë École Spéciale Militaire de Saint-Cyr, akademinë ushtarake kombëtare për oficerët.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morbihani është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara më 4 mars 1790 gjatë Revolucionit Francez . Ajo u krijua nga një pjesë e Dukatit të Bretanjës .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morbihani, pjesë e rajonitBretanjës, është i rrethuar nga departamentet e Finistère, Côtes-d'Armor, Ille-et-Vilaine dhe Loire-Atlantique, dhe nga Oqeani Atlantik në jugperëndim.

Gjiri i Morbihanit ka shumë ishuj: 365 sipas legjendës. Në fakt ka midis 30 dhe 40, në varësi të kriterit me të cilin numërohen. Ka edhe shumë ishuj që janë shumë të vegjël për tu zhvilluar. Nga këta ishuj, të gjithë përveç dyve janë në pronësi private: l' Île-aux-Moines dhe l' Île-d'Arz . Pronarët e të tjerëve përfshijnë yje të filmit, stilistë dhe "shkëlqyes" të tjerë të pasur.

Në departamentin e Morbihanit, por jashtë Gjirit, ka katër ishuj të banuar:

  • Belle Île
  • Groix
  • Huat
  • Hoëdic

Meaban, një ishull në të dalë të Port du Crouesty, është një rezervë ornitologjike. Vizitorët janë të ndaluar atje.

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Lorienti ; prefektura Vannes është e dyta më e populluar. Që nga viti 2019, ka 6 komuna me më shumë se 15,000 banorë: [1]

Komuna Përkthimi shqip Popullsia (2019)
Lorient Lorient 57246
Vannes Vanë 53,719
Lanester Lanestër 23,124
Ploemeur Plomër 17778
Hennebont Henbë 16,062
Pontivy Pontiv 15,064

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801401,215—    
1821416,224+3.7%
1831433,522+4.2%
1841447,898+3.3%
1851478,172+6.8%
1861486,504+1.7%
1876506,573+4.1%
1881521,614+3.0%
1891544,47+4.4%
1901564+3.6%
1921556,047−1.4%
1936542−2.5%
1946506,884−6.5%
1954520,966+2.8%
1962530,833+1.9%
1968541+1.9%
1975563,588+4.2%
1982590,889+4.8%
1990619,723+4.9%
1999643,293+3.8%
2006693,498+7.8%
2011727,083+4.8%
2016747,548+2.8%

Arti dhe kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë banorë mbështesin mirëmbajtjen dhe përdorimin e gjuhës bretone, dhe ka shumë përkrahës të arsimit dygjuhësh.

Piktori Raymond Wintz (1884–1956) portretizoi vendndodhje rreth Gjirit të Morbihanit.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]