Vannes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vana
Gwened
Prefekturë dhe komunë
Kolazh nga Vana Lart majtas: Pamje e kopshtit të Vanës dhe muzeut-kështjellë Gaillard; Lart djathtas: Katedralja e Shën Pjetrit; Mes majtas: Vieux lavoirs, vendi i vjetër i larjes; Qendër: Kulla e lidhshme; Mes djathtas: rruga e ngushtë Intra Muros; Posthë majtas: Kisha Saint Paterne ; Poshtë djathtas: Pierre Conleau
Kolazh nga Vana
Lart majtas: Pamje e kopshtit të Vanës dhe muzeut-kështjellë Gaillard; Lart djathtas: Katedralja e Shën Pjetrit; Mes majtas: Vieux lavoirs, vendi i vjetër i larjes; Qendër: Kulla e lidhshme; Mes djathtas: rruga e ngushtë Intra Muros; Posthë majtas: Kisha Saint Paterne ; Poshtë djathtas: Pierre Conleau
Flamuri i Vana
Stema Vana
VendiFranca
RajoniBrittany
DepartamentiMorbihan
QarkuVannes
KantoniVannes-1, 2 and 3
NdërkomunalitetGolfe du Morbihan - Vannes Agglomération
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) David Robo[1]
Sipërfaqja
1
32,3 km2 (125 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
54.017
 • Dendësia170/km2 (430/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
56260 /56000
Lartësia0–56 m (0–184 ft)
(avg. 22 m or 72 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Vannes ( shqiptimi frëngjisht[van]  ( dëgjoni); Bretonisht: Gwened ; Shqip: Vana) është një komunëdepartamentin MorbihanBretanjë në Francën veriperëndimore. Ajo u themelua mbi 2000 vite më parë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Epoka kelte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri frëng Vannes vjen nga fisi Veneti, një popull detar kelt që jetonte në pjesën jugperëndimore të Armorica në Gali përpara pushtimeve romake .

Epoka romake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Venetët u mundën nga flota e Jul Çezarit në vitin 56 BC përballë Locmariaquer ; shumë nga fisi Veneti pastaj ose u therën ose u shitën në skllavëri. Romakët vendosën një qytet të quajtur Darioritum në një vend që më parë i përkiste Venetit.

Britanikët mbërrijnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga shekulli i 5-të deri në shekullin e 7-të, galët e mbetur u zhvendosën ose u asimiluan nga valët e emigrantëve britanikë që iknin nga pushtimet saksone të Britanisë . Nën emrin breton Gwened (gjithashtu rrjedh nga Veneti), qyteti ishte qendra e një principate ose mbretërie të pavarur të quajtur ndryshe Bro-Wened ("Vannes") ose Bro-Ereg ("toka e Gwereg "), kjo e fundit për një anëtar të shquar të dinastisë së saj, i cili pretendonte prejardhjen nga Caradog Strongarm . Dioqeza e Vanës u ngrit në shekullin e 5-të. Këshilli i Vanës u mbajt atje në 461. Mbretëria aneksoi Cornouaille për një kohë në fillim të shekullit të 6-të, por u bashkua përgjithmonë me Domnonia nën mbretin dhe Shenjtorin e saj, Judicaël rreth vitit 635.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17939.131—    
18009.131+0.0%
180610.902+19.4%
182111.289+3.5%
183110.395−7.9%
183611.623+11.8%
184111.737+1.0%
184612.974+10.5%
185112.356−4.8%
185614.329+16.0%
186114.564+1.6%
186614.560−0.0%
187214.690+0.9%
187617.946+22.2%
188119.284+7.5%
188620.036+3.9%
189121.504+7.3%
189622.189+3.2%
190123.375+5.3%
190623.561+0.8%
191123.748+0.8%
192121.402−9.9%
192622.089+3.2%
193122.413+1.5%
193624.068+7.4%
194628.189+17.1%
195428.403+0.8%
196230.411+7.1%
196836.576+20.3%
197540.359+10.3%
198242.178+4.5%
199045.644+8.2%
199951.759+13.4%
200752.984+2.4%
201252.648−0.6%
201753.352+1.3%

Monumentet dhe pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muret e qytetit të Vannes
"Vannes dhe gruaja e tij"

gjuha bretone[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna nisi një plan gjuhësor përmes Ya d'ar brezhoneg më 12 tetor 2007. Në vitin 2008, 7,71% e fëmijëve ndiqnin shkollat dygjuhëshe në arsimin fillor. [2]

  1. ^ "Maires du Morbihan" (PDF). Préfecture du Morbihan. 7 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ (in frëngjisht) Ofis ar Brezhoneg: Enseignement bilingue