Jump to content

Bretanja (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Brittany (administrative region))
Bretanja
Bretagne / Breizh / Bertaèyn
Flamuri i Bretanja
Stema zyrtare e Bretanja
Location of Bretanja
Popullsia
 • Gjithsej3 217 767
Faqja zyrtarebretagne.bzh

Bretanja (ose Bretanjë; bretonisht: Breizh, frëngjisht: Bretagne [bʁə.taɲ]  ( dëgjoni)) është një rajon administrativ i Francës. Rajoni përbëhet nga katër departamente, qyteti kryesor i rajonit është Rennes, por qyteti Brest është historikisht më i rëndësishëm.

Rajoni kufizohet në veri nga Kanali i Manshit, në jug nga Gjiri i Biskajës, gjendet në perëndimin e madh francez dhe kufizohet me dy rajonet franceze Normandinë e Poshtme dhe Pays de la Loire.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]