Brest

Coordinates: 48°23′N 4°29′W / 48.39°N 4.49°W / 48.39; -4.49
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brest
Nënprefekturë dhe komunë
Pamje e Tour Tanguy me Château de Brest në sfond
Pamje e Tour Tanguy me Château de Brest në sfond
Brest is located in Earth
Brest (Earth)
Koordinatat: 48°23′N 4°29′W / 48.39°N 4.49°W / 48.39; -4.49
VendiFranca
RajoniBrittany
DepartamentiFinistère
QarkuBrest
KantoniBrest-1, 2, 3, 4 and 5
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) François Cuillandre[1]
Sipërfaqja
1
49.510 km2 (19.116 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
139.456
 • Dendësia2,800/km2 (7,300/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
29019 /29200
Lartësia0–103 m (0–338 ft)
(avg. 34 m or 112 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Brest ( shqiptimi frëngjisht[bʁɛst]  ( dëgjoni) ; [2] Breton pronunciation: [bʀest] [3] ; Shqip: Bresti) është një qytet port në departamentin Finisterë, Bretanjë. I vendosur në një gji të mbrojtur jo shumë larg majës perëndimore të një gadishulli dhe skajit perëndimor të Francës metropolitane, [4] Bresti është një port i rëndësishëm dhe porti i dytë ushtarak francez pas Tulonit. Me 142,722 banorë në një regjistrim të vitit 2007, Bresti formon zonën më të madhe metropolitane të Bretanjës Perëndimore (me një popullsi prej 300,300 banorësh gjithsej), duke u renditur i treti pas Nantës dhe Renës në të gjithë Britaninë historike dhe qyteti i 19-të më i populluar i Francës; Për më tepër,qyteti i Brestit ofron shërbime për një milion banorë të Britanisë Perëndimore. Edhe pse Bresti është deri tani qyteti më i madh në Finisterë, prefektura (kryeqyteti rajonal) e departamentit është qyteti shumë i vogël, Quimper .

Gjatë mesjetës, historia e Brestit ishte historia e kështjellës së tij. Pastaj kardinali Richelieu e bëri atë një port ushtarak në 1631. Bresti u rrit rreth arsenalit të tij deri në pjesën e dytë të shekullit të 20-të. I dëmtuar rëndë nga bombardimet e Aleatëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, qendra e qytetit u rindërtua plotësisht pas luftës. [5] Në fund të shekullit të 20-të dhe në fillim të shekullit të 21-të, deindustrializimi i qytetit u pasua nga zhvillimi i sektorit të shërbimeve . Në ditët e sotme, Bresti është një qytet i rëndësishëm universitar me 23,000 studentë. [6] Përveç Universitetit të Bretanjës Perëndimore, Bresti dhe zona përreth tij strehojnë disa shkolla elitare franceze si École Navale (Akademia Detare Franceze), Télécom Bretagne dhe Shkolla Superiore Kombëtare e Bretanjës e Teknikave të Avancuara (ENSTA Bretagne, më parë ENSIETA). Bresti është gjithashtu një qendër e rëndësishme kërkimore, e fokusuar kryesisht tek deti, me qendrën më të madhe Ifremer (Instituti Francez i Kërkimeve për Shfrytëzimin e Detit), le Cedre (Qendra e Dokumentimit, Kërkimit dhe Eksperimentimit mbi Ndotjen Aksidentale të Ujit) dhe Institutin Polar Francez.

Historia e Brestit që nga shekulli i 17-të ka qënë e lidhur me detin: Akademia e Marinës u themelua në vitin 1752 në këtë qytet. Aty u ndërtua aeroplanmbajtësja Charles de Gaulle . Çdo katër vjet, Bresti pret festivalin ndërkombëtar të detit, varkave dhe marinarëve: është një takim i montazheve të vjetra nga e gjithë bota ( Les Tonnerres de Brest ).

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179324.180—    
180025.865+7.0%
180622.130−14.4%
182126.361+19.1%
183129.860+13.3%
183629.773−0.3%
184148.225+62.0%
184655.820+15.7%
185161.160+9.6%
185654.665−10.6%
186167.833+24.1%
186679.847+17.7%
187266.270−17.0%
187666.828+0.8%
188169.110+3.4%
188670.778+2.4%
189175.854+7.2%
189674.538−1.7%
190184.284+13.1%
190685.294+1.2%
191190.540+6.2%
192173.960−18.3%
192667.861−8.2%
193169.841+2.9%
193679.342+13.6%
194674.991−5.5%
1954110.713+47.6%
1962136.104+22.9%
1968154.023+13.2%
1975166.826+8.3%
1982156.060−6.5%
1990147.956−5.2%
1999149.634+1.1%
2007142.722−4.6%
2012139.676−2.1%
2017140.064+0.3%
2018139.602−0.3%

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkia, place de la Liberté
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ Wells, John C. (2008), Longman Pronunciation Dictionary (bot. 3rd), Longman, ISBN 9781405881180 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Nouvel atlas linguistique de la Basse-Bretagne, 2001, Volume 1, map 6.
  4. ^ Stina Backer (31 mars 2018). "Brest, France: What to see and do". CNN Travel. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Koch, John T., red. (2006). Celtic Culture: A Historical Encyclopedia. Vëll. 1. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. fq. 247. ISBN 1-85109-440-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Gaële MALGORN (22 shkurt 1999). "Brest accueille ses 23 000 étudiants". Participation Brest. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2011. Marrë më 6 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)