Nantes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Nantes
Emblema
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
280.600 banorë
1.062 banorë/km²
Sipërfaqja 65,19 km²
Administrata
Shteti Francë
Qarku Pays de la Loire
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal 44000, 44100, 44200 und 44300
Prefiksi telefonik +
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Nantes është një qytet në anën perëndimore të Francës.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Pozita gjeografike:

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Universitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Audencia Business School
  • e-artsup
  • École pour l'informatique et les nouvelles technologies
  • ISEG Marketing & Communication School
  • ISEFAC Bachelor

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Panorama e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]