Audencia Business School

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"Audencia BusinessSchool" është një shkollë biznesi evropiane me komplekse universitare në Paris, Nantes dhe Pekini. Ngritur që në vitin 1900.

"Audencia" u rendit e 63-a ndër shkollat evropiane të biznesit në 2015-ën nga gazeta "Finacial Times". Në 2015-ën, programi i saj për Master në Menaxhim u cilësua si 24-a në mbarë botën nga "Finacial Times"[1]. Programi MEB (Master në Biznes Evropian) i shkollës është i ngjashëm me një MBA me orar të plotë, por me një qasje ndër-kulturore. "Audencia" ka gjithashtu një program PhD (doktoraturë) si dhe një numër programesh Master në fusha të caktuara të menaxhimit si marketing, financë apo sipërmarrje.

Programet e saj janë trefish të akredituara nga sistemet ndërkombëtare AMBA, EQUIS dhe AACSB[2]. Shkolla numëron mbi 30000 ish-studentë në fushat e biznesit dhe politikës, si Jean Arthuis (Politikan francez) dhe Thomas Cailley (prodhues filmash). Shkolla është partneri École nationale de l'aviation civile për një të dyfishtë shkallë inxhinieri / menaxherit[3].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Audencia Business School" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2015. Marrë më 1 janar 2016.
  2. ^ Audencia: La réaccréditation EQUIS pour 5 ans renforce la triple couronne d’Audencia
  3. ^ Enac : Partenariat avec l'Ecole de Commerce de Nantes

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]