École nationale de l'aviation civile

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

École nationale de l'aviation civile (ENAC), është një universitet publik dhe një akademi fraceze e aviacionit civil e themeluar në 1949 me qendër në Toulouse. Që nga 1 janari 2011, është universiteti më i madh i aviacionit në Europë. Në të studiojnë mbi 2000 studentë dhe ka një staf me mbi 900 persona.

Shkolla është pjesë e France AEROTECH.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Koordinatat:43°33′55″ Veri 1°28′45″ Lindje 43.565278° Veri 1.479167° LindjeStampa:Link GA