Jump to content

Shkolla Kombëtare Franceze e Aviacionit Civil

Coordinates: 43°33′55″N 1°28′45″E / 43.56528°N 1.47917°E / 43.56528; 1.47917
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkolla Kombëtare Franceze e Aviacionit Civil (frëngjisht: École nationale de l'aviation civile (ENAC)), është një universitet publik dhe një akademi fraceze e aviacionit civil e themeluar në 1949 me qendër në Toulouse. Që nga 1 janari 2011, është universiteti më i madh i aviacionit në Europë. Në të studiojnë mbi 2000 studentë dhe ka një staf me mbi 900 persona.

Shkolla është pjesë e France AEROTECH.

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Nicolas Tenoux (MS EAGTA ENAC 2007), 6 mois dans la vie d’un Pilote de ligne: Les secrets du quotidien..., 2020, Amazon, 51p., (ISBN 9798637449200), p. 10
  • Nicolas Tenoux (MS EAGTA ENAC 2007), 6 months in the life of an Airline pilot: Daily life secrets …, 2020, Amazon, 77p., (ISBN 9798693699175), p. 10

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


43°33′55″N 1°28′45″E / 43.56528°N 1.47917°E / 43.56528; 1.47917