Santa Barbara, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Santa Barbara, California
Anglisht : City of Santa Barbara
qytet
noform
The coastline of Santa Barbara
Stema_figuraFlag of Santa Barbara, California.svg
Vendndodhja
Santa Barbara, California is located in SHBA
Santa Barbara, California
Santa Barbara, California

Koordinatat: 34°25′33″V 119°42′51″P / 34.42583°V 119.71417°P / 34.42583; -119.71417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Stampa:Flagicon image</ref> Santa Barbara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108.697 km2
 •  tokësore 50.422 km2
 •  ujore 58.275 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia 90385 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi April 9, 1850[1]
Zona Kohore Pacific Time Zone−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 93101–93103, 93105–93111, 93116–93118, 93120–93121, 93130, 93140, 93150, 93160, 93190, 93199
Prefiksi 805
Koordinatat 34° 25′ 33″ Veri

119° 42′ 51″ Perëndim

Santa Barbara, California (City of Santa Barbara) është një qytet në qarkun Stampa:Flagicon image</ref> Santa Barbarashtetit federal California, SHBA. Në Santa Barbara, California jetojnë 90385 banorë ()[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 108.697 km2 (41.968 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 15 m (49 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 17 tetor 2013. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "E-1 Population Estimates for Cities, Counties and the State with Annual Percent Change — January 1, 2013 and 2014". State of California, Department of Finance. maj 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 13 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Santa Barbara". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më 2014-10-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Santa Barbara, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale