Rennes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rena
Roazhon (Bretonisht)
Rennes (Frëngjisht)
Prefekturë dhe komunë
Lart poshtë, majtas djathtas: Sheshi i Bashkisë; Marché des Lices; Metroja e Renës; Esplanade Charles de Gaulle; Opera e Renës natën; Universiteti Rennes 2; dhe horizonti i Renës nga Katedralja e Renës
Flamuri i Rena
Stema Rena
Parimet: 
VendiFranca
RajoniBrittany
DepartamentiIlle-et-Vilaine
QarkuRennes
KantoniRennes-1, 2, 3, 4, 5 and 6
NdërkomunalitetRennes Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Nathalie Appéré[1] (PS)
Sipërfaqja
1
50,39 km2 (1,946 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
327,7 km2 (1,265 sq mi)
 • Metro
3.804,3 km2 (14,688 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
222.485
 • Dendësia44/km2 (110/sq mi)
 • Sipërfaqja urbane
 (2018[2])
359.934
 • Dendësia urbane110/km2 (280/sq mi)
 • Metro
 (2018[2])
747.156
 • Dendësia metro20/km2 (51/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
35238 /35000, 35200, 35700
Lartësia20–74 m (66–243 ft)
(avg. 30 m or 98 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Rennes ( shqiptimi frëngjisht[ʁɛn]  ( dëgjoni); Breton: Roazhon   [ˈrwɑːõn] ; Gallo : Resnn ; Latinisht: Condate Redonum ; Shqip: Rena/Renesi) është një qytet në lindje të Bretanjës në Francën veriperëndimore në bashkimin e lumenjve Ille dhe Vilaine . Rennes është prefektura e rajonit të Britanisë, si dhe departamentit Ille-et-Vilaine . Në vitin 2017, zona urbane kishte një popullsi prej 357,327 banorësh, dhe zona më e madhe metropolitane kishte 739,974 banorë. [2]

Historia e Renesit shkon prapa më shumë se 2000 vjet në një kohë kur ishte një fshat i vogël gal i quajtur Condate. Së bashku me Vannes dhe Nantes, ai ishte një nga qytetet kryesore të Dukatit të lashtë të Bretanjës . Nga fillimi i shekullit të XVI-të deri në Revolucionin Francez, Rena ishte një qytet parlamentar, administrativ dhe garnizon i provincës historike të Britanisë në Mbretërinë e Francës, siç dëshmohet nga Pallati i Parlamentit të shekullit të 17-të. Renesi luajti një rol të rëndësishëm në Revoltën e Letrës së Stampuar ( Revolta e timbrés së letrës ) në 1675. Pas zjarrit shkatërrues të vitit 1720, qendra mesjetare prej druri e qytetit u rindërtua pjesërisht në gur. Duke mbetur kryesisht me karakter rural deri në Luftën e Dytë Botërore, Renesi iu nënshtrua një zhvillimi të vrullshëm në shekullin e njëzetë.

Që nga vitet 1950, Rennes është rritur në rëndësi nëpërmjet mbathjes rurale dhe zhvillimit industrial modern, pjesërisht në sektorin e automobilave. Qyteti zhvilloi plane të gjera ndërtimi për të akomoduar mbi 200,000 banorë shtesë. Gjatë viteve 1980, Rena u bë një nga qendrat kryesore në industrinë e telekomunikacionit dhe teknologjisë së lartë. Tani është një qendër e rëndësishme e risisë dixhitale në Francë. Në vitin 2002, Rena u bë qyteti më i vogël në botë me një linjë metroje.

Etiketuar si qytet i artit dhe historisë, ai ka ruajtur një trashëgimi të rëndësishme mesjetare dhe klasike brenda qendrës së tij historike, me mbi 90 ndërtesa të mbrojtura si monumente historike. [3] Shtëpia e më shumë se 66,000 studentëve në vitin 2016, është gjithashtu kampusi universitar i tetë më i madh i Francës. [4] Në vitin 2018, L'Express e quajti Renën si "qytetin më të jetueshëm në Francë". [5]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lagjet e Renës

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
177023,143—    
179025,16+8.7%
179330,16+19.9%
180025,904−14.1%
180629,225+12.8%
182129,589+1.2%
183127,34−7.6%
183635,552+30.0%
184137,895+6.6%
184639,218+3.5%
185139,505+0.7%
185645,664+15.6%
186145,483−0.4%
186648,283+6.2%
187252,044+7.8%
187657,177+9.9%
188160,974+6.6%
188666,139+8.5%
189169,232+4.7%
189669,937+1.0%
190174,676+6.8%
190675,64+1.3%
191179,372+4.9%
192182,241+3.6%
192683,418+1.4%
193188,659+6.3%
193698,538+11.1%
1946113,781+15.5%
1954124,122+9.1%
1962151,948+22.4%
1968180,943+19.1%
1975198,305+9.6%
1982194,656−1.8%
1990197,536+1.5%
1999206,229+4.4%
2007207.922+100720.9%
2012209.860+0.9%
2017216.815+3.3%

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura vendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuhët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Bretanjës

Në Bretanjë fliten dy gjuhë rajonale: Bretonisht dhe Gallo . Në dhe rreth Renës, flitej tradicionalisht Gallo, por bretonishtja është folur gjithmonë nga emigrantët nga pjesa perëndimore e rajonit.

Në ditët e sotme, gjuha Bretone mësohet në dy shkolla Diwan, [6] disa shkolla dygjuhëshe publike dhe katolike, në kurse të mbrëmjes dhe në universitet. [7]

Komuna nisi një plan gjuhësor përmes Ya d'ar brezhoneg më 24 janar 2008.

Në vitin 2008, 2,87% e fëmijëve të shkollave fillore ishin të regjistruar në shkollat fillore dygjuhëshe dhe numri i nxënësve të regjistruar në këto shkolla është në rritje të vazhdueshme. [8]

Ushqimi lokal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Musht dhe galetë me vezë, proshutë dhe djathë

Specialitetet nga Rena përfshijnë:

Shumë specialitete të tjera bretone (ushqime deti, qumësht, perime, djathë, mish) shihen në Marché des Lices, një treg javor që mbahet çdo të shtunë në mëngjes (një nga tregjet më të mëdha në Francë).

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ a b c Comparateur de territoire Unité urbaine 2020 de Rennes (35701), Aire d'attraction des villes 2020 de Rennes (013), INSEE
  3. ^ "Ministère de la Culture – Maintenance". www2.culture.gouv.fr. Marrë më 31 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Atlas Régional - Effectis d'étudiants en 2012-2013" (PDF). cache.media.enseignementsup-recherche.gouv.fr. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 prill 2014. Marrë më 30 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Le palmarès 2017 des villes où il fait bon vivre et travailler". 19 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Présentation de l'école - Skol Diwan Roazhon". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ (in frëngjisht) L'état de la langue bretonne dans l'enseignement en Ille-et-Vilaine (State of the Breton language in education in Ille-et-Vilaine) from Ofis ar Brezhoneg
  8. ^ (in frëngjisht) Ofis ar Brezhoneg: Enseignement bilingue