Jump to content

Portal:Franca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Franca (frëngjisht: [fʁɑ̃s] ⓘ), zyrtarisht Republika Franceze (frëngjisht: République française [ʁepyblik fʁɑ̃sɛːz]), është një vend i vendosur kryesisht në Evropën Perëndimore. Ai përfshin gjithashtu rajone dhe territore të huaja në Amerikë dhe në Oqeanin Atlantik, Paqësor dhe Indian, duke i dhënë asaj një nga zonat më të mëdha ekonomike ekskluzive të shkëputura në botë. Franca Metropolitane ndan kufijtë me Belgjikën dhe Luksemburgun në veri, Gjermaninë në verilindje, Zvicrën në lindje, Italinë dhe Monakon në juglindje, Andorrën dhe Spanjën në jug, dhe një kufi detar me Mbretërinë e Bashkuar në veriperëndim. . Zona e saj metropolitane shtrihet nga Rhine në Oqeanin Atlantik dhe nga Deti Mesdhe në Kanalin Anglez dhe Detin e Veriut. Territoret e saj jashtë shtetit përfshijnë Guianën Franceze në Amerikën e Jugut, Saint Pierre dhe Miquelon në Atlantikun e Veriut, Inditë Perëndimore Franceze dhe shumë ishuj në Oqeani dhe Oqeanin Indian. Tetëmbëdhjetë rajonet e tij integrale (pesë prej të cilave janë jashtë shtetit) shtrihen në një sipërfaqe të kombinuar prej 643,801 km2 (248,573 mi katrorë) dhe kanë një popullsi totale prej 68.4 milionë banorësh. Franca është një republikë unitare gjysmë-presidenciale me kryeqytet Parisin, qyteti më i madh i vendit dhe qendra kryesore kulturore dhe tregtare; zona të tjera kryesore urbane përfshijnë Marsejën, Lionin, Tuluzën, Lilin, Bordo, Strasburgun, Nanten dhe Nisën.

Franca Metropolitane u vendos gjatë epokës së hekurit nga fiset kelte të njohura si Galët përpara se Roma të aneksonte zonën në 51 para Krishtit, duke çuar në një kulturë të veçantë galo-romake. Në mesjetën e hershme, frankët gjermanikë formuan Mbretërinë e Francës, e cila u bë zemra e Perandorisë Karolinge. Traktati i Verdunit i vitit 843 ndau perandorinë, me Francën Perëndimore që evoluoi në Mbretërinë e Francës. Në Mesjetën e Lartë, Franca ishte një mbretëri e fuqishme, por e decentralizuar feudale, por nga mesi i shekullit të 14-të deri në mesin e shekullit të 15-të, Franca u zhyt në një konflikt dinastik me Anglinë, i njohur si Lufta Njëqindvjeçare. Në shekullin e 16-të, Rilindja Franceze pa kulturën të lulëzonte dhe një perandori koloniale franceze të ngrihej. Brenda, Franca u dominua nga konflikti me Shtëpinë e Habsburgëve dhe Luftërat Franceze të Fesë midis Katolikëve dhe Huguenotëve. Franca ishte e suksesshme në Luftën Tridhjetëvjeçare dhe e rriti më tej ndikimin e saj gjatë mbretërimit të Louis XIV.

Revolucioni Francez i vitit 1789 përmbysi regjimin e lashtë dhe prodhoi Deklaratën e të Drejtave të Njeriut, e cila shpreh idealet e kombit deri në ditët e sotme. Franca arriti zenitin e saj politik dhe ushtarak në fillim të shekullit të 19-të nën Napoleon Bonaparte, duke nënshtruar një pjesë të Evropës kontinentale dhe duke krijuar Perandorinë e Parë Franceze. Luftërat Revolucionare Franceze dhe Luftërat Napoleonike formësuan ndjeshëm rrjedhën e historisë evropiane. Rënia e perandorisë nisi një periudhë rënieje relative, në të cilën Franca duroi një sërë qeverish të trazuar deri në themelimin e Republikës së Tretë Franceze gjatë Luftës Franko-Prusiane në 1870. Dekadat pasuese panë një periudhë prosperiteti ekonomik dhe kulturor e shkencor. lulëzimi i njohur si Belle Époque. Franca ishte një nga pjesëmarrësit kryesorë të Luftës së Parë Botërore, nga e cila doli fituese me kosto të madhe njerëzore dhe ekonomike. Ishte ndër fuqitë aleate të Luftës së Dytë Botërore, por u dorëzua dhe u pushtua nga Boshti në vitin 1940. Pas çlirimit të saj në 1944, Republika e Katërt jetëshkurtër u krijua dhe më vonë u shpërbë në rrjedhën e disfatës në Luftën Algjeriane . Republika e Pestë aktuale u formua në vitin 1958 nga Charles de Gaulle. Algjeria dhe shumica e kolonive franceze u bënë të pavarura në vitet 1960, me shumicën që mbajti lidhje të ngushta ekonomike dhe ushtarake me Francën.

Franca ruan statusin e saj shekullor si një qendër globale e artit, shkencës dhe filozofisë. Ajo pret numrin e tretë më të madh të vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe është destinacioni kryesor turistik në botë, duke pritur mbi 89 milionë vizitorë të huaj në 2018. Franca është një vend i zhvilluar me të ardhura nominale të larta për frymë në nivel global dhe ekonomia e saj e përparuar renditet ndër më të mëdhenjtë në botë. Ajo është një fuqi e madhe në çështjet globale, duke qenë një nga pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe një shtet zyrtar me armë bërthamore. Franca është një anëtar themelues dhe udhëheqës i Bashkimit Evropian dhe i eurozonës, si dhe një anëtar kyç i Grupit të Shtatë, Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) dhe Frankofonisë. (Artikulli i plotë...)

Lexoni më shumë për Francën, historinë dhe popullin e saj