Deux-Sèvres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dyservë
Doas Sèvras (Ocitanisht)
Deux-Sèvres (Frëngjisht)
The town hall of Thouars
The town hall of Thouars
Flamuri i Dyservë
Stema Dyservë
Vendndodhja e Dyservës në Francë
Vendndodhja e Dyservës në Francë
ShtetiFrancë
RajoniNouvelle-Aquitaine
PrefekturaNiort
NënprefekturatBressuire
Parthenay
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.999 km2 (2,316 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej374.481
 • Vendi63
 • Dendësia62/km2 (160/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit79
Qarqet3
Kantonet17
Komunat256
^1 French Land Register data, which exclude estuaries, and lakes, ponds, and glaciers larger than 1 km2

Deux-Sèvres ( shqiptimi frëngjisht[dø sɛvʁ]  ( dëgjoni); Shqip: Dyserva) është një departament francez. Deux-Sèvres fjalë për fjalë do të thotë "dy (lumenjtë) Sevre": Sèvre Nantaise dhe Sèvre Niortaise janë dy lumenj që kanë burimet e tyre në departament. Kishte një popullsi prej 374,878 banorësh në 2019. [1]

Në histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dyserva ishte një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez më 4 mars 1790. Tokat përbërëse kishin qenë pjesë e provincës së lashtë të Poitou .

Kufijtë e departamentit u ndryshuan në vitin 1973 kur banorët e komunës së vogël Puy-Saint-Bonnet u lidhën zyrtarisht me komunën ngjitur me rritje të shpejtë, Cholet, e cila ndodhet në departamentin fqinj të Maine-et-Loire . Për të parandaluar që komunat e lidhura të administroheshin në departamente të veçanta, Puy-Saint-Bonnet u transferua në Maine-et-Loire.

Gjeografia dhe ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima është e butë, temperatura mesatare vjetore është 11 gradë Celsius.

Departamenti mbetet rural: 3/4 e zonës përbëhet nga tokë arë. Gruri dhe tërshëra janë produktet kryesore të kultivuara, si dhe patatet, mollët dhe arrat. Niorti është qendra për rritjen e perimeve dhe angjelikës . Një pjesë e panxharit rritet në rrethin e Mellesë . Vreshtat janë të shumta në veri dhe ka disa në jug.

Dyserva është e njohur për mbarështimin e bagëtive, mushkave dhe kuajve. Raca e gjedhëve Parthenais është emëruar pas qytetit të Parthenay në veri të departamentit . Gjithashtu, prodhimet e qumështit prodhohen në sasi të konsiderueshme (gjalpë në Échiré dhe djathë dhie.

Tekstilet dhe prodhimi i këpucëve, mobiljet, mekanika, automobila ( Heuliez dhe Irisbus ), kimia ( Rhodia në Melle), industria ushqimore dhe paketimi i ushqimit janë industritë kryesore jashtë kryeqytetit.

Shkalla e papunësisë në Dyservë është shumë e ulët (më pak se 5%) veçanërisht në veriperëndim, ku shumë kompani të vogla dhe të mesme po zhvillohen me shpejtësi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801241,916—    
1806254,105+5.0%
1821279,845+10.1%
1831288,26+3.0%
1841310,203+7.6%
1851323,615+4.3%
1861328,817+1.6%
1872331,243+0.7%
1881350,103+5.7%
1891354,282+1.2%
1901342,474−3.3%
1911337,627−1.4%
1921310,06−8.2%
1931308,481−0.5%
1936308,841+0.1%
1946312,756+1.3%
1954312,842+0.0%
1962321,118+2.6%
1968326,467+1.7%
1975335,829+2.9%
1982342,812+2.1%
1990346,173+1.0%
1999344,392−0.5%
2006359,711+4.4%
2011370,939+3.1%
2016374,743+1.0%

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Niort, prefektura. Që nga viti 2019, ka 4 komuna me më shumë se 10,000 banorë: [1]

Komuna Emri në shqip Popullsia (2019)
Niort Niort 59,193
Bressuire Bresorë 19850
Thuars Thuart 13,886
Parthenay Partenaj 10,089

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niorti në jug të departamentit lidhet me Parisin dhe Bordonë me autostradën A10, me Nantën nga A83, me La Rochelle dhe Puatjerin nga N11. Një tjetër rrugë e rëndësishme në veri të departamentit është <i id="mwmw">Route Nationale</i> 149 (RN149), e cila shkon afërsisht lindje-perëndim nga Bressuire në Poitiers, duke kaluar rreth periferisë së komunës Parthenay. Ky seksion i RN149 është pjesë e rrugës evropiane E62 nga Nanta në Gjenovë . Rruga fillimisht shkonte nga Nanta, por është anashkaluar në faza të ndryshme nga karrexhata e re e dyfishtë RN249 . Seksioni i vjetër nga Nanta në Bressuire është riemërtuar ose ulur në D149.

Departamenti ka dy stacione hekurudhore në rrugën TGV midis Parisit dhe La Rochelle (Niort dhe Saint-Maixent ), me një udhëtim nga Niort në Paris që zgjat 2orë 15 minuta. [2] Ai shërbehet gjithashtu nga disa rrugë hekurudhore rajonale TER Nouvelle-Aquitaine, duke përfshirë një rrugë nga Poitiers nëpërmjet Niort në La Rochelle, një rrugë nga Niort në Saintes dhe një rrugë nga Tours në Thouars dhe Bressuire. [3]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Populations légales 2019: 79 Deux-Sèvres, INSEE
  2. ^ "TGV". SNCF. Arkivuar nga origjinali më 2014-05-21. Marrë më 2008-08-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Plan du réseau TER en Nouvelle-Aquitaine" (PDF). www.ter.sncf.com (në frëngjisht). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2022-10-09. Marrë më 26 prill 2022.