Angjelika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Angelica
Angelica
-
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: -
Klasa: -
Fisi: -
Familja: Apiaceae
Grupi: Angelica
Grupi

Shiko listen

Angjelika (lat. Angelica arcangelica) rritet nëpër vende me lagështi, deri në 2 m. Për nga pamja është e ngjashme me helmëzën. Rrënjët e saj përdoren për forcimin e sistemit nervorë, shëron oreksin e humbur, qetëson gërçet në lukth dhe shëron dhembjet e kokës.

Lista[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Angelica ampla
 • Angelica archangelica
 • Angelica arguta
 • Angelica atropurpurea
 • Angelica breweri
 • Angelica californica
 • Angelica callii
 • Angelica canbyi
 • Angelica dawsonii
 • Angelica dentata
 • Angelica genuflexa
 • Angelica gigas
 • Angelica grayi
 • Angelica hendersonii
 • Angelica kingii
 • Angelica lineariloba
 • Angelica lucida
 • Angelica pachyacarpa
 • Angelica palustris
 • Angelica pinnata
 • Angelica roseana
 • Angelica sinensis
 • Angelica scabrida
 • Angelica sylvestris
 • Angelica tomentosa
 • Angelica triquinata
 • Angelica venosa
 • Angelica wheeleri