Gjenova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 44°24′40″V 8°55′58″L / 44.411111°V 8.932778°L / 44.411111; 8.932778

Gjenova
Italisht : Genova
Qytet
noform
Pamje nga Gjenova
Stema_figura
Stema i Gjenova
Flag of Genoa.svg
Flamuri i Gjenova
Vendndodhja
Gjenova is located in Itali
Gjenova
Gjenova
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Departamenti s
Qyteti Metropolitan Qyteti Metropolitan
Rajoni Liguria
Provinca Gjenova
Kryetari i Bashkisë Marco Doria (PD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 243,56 km2
Lartësia 19 m (m.n.d.)
Popullsia (31-10-2013) 598 730 banorë
Dendësia 2 458,24 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Genovesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 16121-16167
Prefiksi 010
Shenjti mbrojtës shën Gjon Pagëzori
Dita e shenjtit 24 Qershor
Koordinatat 44° 24′ 40.16″ Veri

8° 55′ 57.58″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.genova.it


Gjenova (ose Xhenova, italisht Genova) është qytet në veri të Italisë në bregun e Detit Mesdhe, kryeqytet i rajonit të Ligurisë.