Poitiers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Puatjer
Peitieus (Ocitanisht)
Poetàe (Poitevin-Saintongeais)
Prefekturë dhe komunë
Qëndra historike e Puatjerit
Qëndra historike e Puatjerit
Stema Puatjer
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiVienne
Sipërfaqja
1
42.110 km2 (16.259 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
90.033
 • Dendësia2,100/km2 (5,500/sq mi)
Emri i banorëvePoitevin.e (Frëngjisht)
Puatjerar.e (Shqip)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
86194 /86000
Lartësia65–144 m (213–472 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Poitiers ( Frëngjisht: [pwatje]  ( dëgjoni); Poitevin : Poetàe ; Ocitanisht: Peitieus ; Shqip: Puatjeri) është një qytet mbi lumin Clain. Është një komunë dhe kryeqyteti i departamentit të Vjenës dhe qendra historike e Poitou . Në vitin 2017 kishte një popullsi prej 88,291 banorësh. Aglomeracioni i tij numëron 130.853 banorë në vitin 2016 dhe është qendra e një zone urbane prej 261.795.

Me më shumë se 29,000 studentë, Puajteri ka qenë një qytet i madh universitar që nga krijimi i universitetit të tij në 1431, duke pritur figura të tilla si René Descartes, Joachim du Bellay dhe François Rabelais, ndër të tjera. Një qytet i artit dhe historisë, i njohur ende si " Ville aux cent clochers " qendra e qytetit është piktoreske dhe rrugët e tij përfshijnë kryesisht arkitekturë historike dhe shtëpi gjysmë druri, [1] veçanërisht arkitekturë fetare, kryesisht nga periudha e stilit romanesk . ; duke përfshirë veçanërisht pagëzimorin Saint-Jean (shek. IV), hipogjeumin e Dunave (shek. VII), kishën Notre-Dame-la-Grande (shek. XII), kishën Saint-Porchaire (shek. 12) ose katedralen Saint-Pierre (fundi i shekullit të 12-të) si dhe Pallatin e Poitiers, deri vonë një gjykatë (shekulli i 12-të), ish-pallati i kontëve të Poitou, Dukëve të Akuitanisë, ku e mbante oborrin e saj mbretëresha e Francës dhe Anglisë Eleanor of Aquitaine.

Emri i qytetit lidhet me dy beteja të mëdha që u zhvilluan në këtë zonë. E para, në 732, e njohur gjithashtu si Beteja e Tours (për të shmangur konfuzionin me të dytën), përfshiu Frankët e komanduar nga Charles Martel që mposhtën një ushtri ekspeditare të Kalifatit Umajad . E dyta, në 1356, ishte një nga betejat kryesore të Luftës Njëqindvjeçare . Ajo pa humbjen e një ushtrie më të madhe mbretërore franceze nga anglezët dhe kapjen e Gjonit II nga Princi fitimtar i Uellsit .

Aglomeracioni Puatjerit, i vendosur në gjysmë të rrugës midis Parisit dhe Bordosë, është shtëpia e teknopolit Futuroscope, e cila përfshin kompani të mëdha publike ( CNED, Canopé, etj.) dhe private të shtrirjes kombëtare, si dhe laboratorë kryesorë evropianë të kërkimit. Me 2 milionë vizitorë në vit, Futuroscope është vendi kryesor turistik në Nouvelle-Aquitaine dhe parku i tretë argëtues më popullor në Francë pas Disneyland Paris dhe Puy du Fou .

Banorët dhe demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179318.284—    
180018.223−0.3%
180621.465+17.8%
182121.315−0.7%
183123.128+8.5%
183622.000−4.9%
184122.376+1.7%
184626.764+19.6%
185129.277+9.4%
185630.873+5.5%
186130.563−1.0%
186631.034+1.5%
187230.036−3.2%
187633.253+10.7%
188136.210+8.9%
188636.878+1.8%
189137.497+1.7%
189638.518+2.7%
190139.886+3.6%
190639.302−1.5%
191141.242+4.9%
192137.663−8.7%
192642.347+12.4%
193141.546−1.9%
193644.235+6.5%
194648.546+9.7%
195452.633+8.4%
196262.178+18.1%
196870.681+13.7%
197581.313+15.0%
198279.350−2.4%
199078.894−0.6%
199983.448+5.8%
200789.253+7.0%
201287.646−1.8%
201788.291+0.7%

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima në zonën e Puatjerit është e butë me amplituda të buta të temperaturës dhe reshje të mjaftueshme gjatë gjithë vitit, megjithëse me një tendencë tharjeje gjatë verës.

  1. ^ Chisholm, Hugh, red. (1911). "Poitiers" . Encyclopædia Britannica (në anglisht) (bot. 11th). Cambridge University Press.