Jump to content

Lufta njëqindvjeçare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolazh pikturash që përfaqësojnë betejat e Luftës Njëqindvjeçare. Në drejtim të akrepave të orës, nga lart majtas: La Rochelle, Agincourt, Patay, Orleans.

Lufta Njëqindvjeçare (Frëngjisht: La guerre de Cent Ans; 1337–1453) ishte një seri konfliktesh të armatosura midis mbretërive të Anglisë dhe Francës gjatë Mesjetës së Vonë. Ai e ka origjinën nga pretendimet e diskutueshme për fronin francez midis Shtëpisë angleze të Plantagenet dhe shtëpisë mbretërore franceze të Valois. Me kalimin e kohës, lufta u shndërrua në një luftë më të gjerë për pushtet, duke përfshirë fraksione nga e gjithë Evropa Perëndimore, e nxitur nga nacionalizmi në zhvillim në të dyja anët.

Lufta Njëqindvjeçare ishte një nga konfliktet më të rëndësishme të Mesjetës. Për 116 vjet, të ndërprera nga disa armëpushime, pesë breza mbretërish nga dy dinastitë rivale luftuan për fronin e mbretërisë dominuese në Evropën Perëndimore. Efekti i luftës në historinë evropiane ishte i qëndrueshëm. Të dyja palët prodhuan risi në teknologjinë dhe taktikat ushtarake, duke përfshirë ushtritë profesionale dhe artilerinë, që ndryshuan përgjithmonë luftën në Evropë; kalorësia, e cila kishte arritur kulmin e saj gjatë konfliktit, më pas ra. Identitete më të forta kombëtare zunë rrënjë në të dy vendet, të cilat u bënë më të centralizuara dhe gradualisht u ngritën si fuqi globale.

Termi "Lufta njëqindvjeçare" u adoptua nga historianët e mëvonshëm si një periodizim historiografik për të përfshirë konfliktet e lidhura, duke ndërtuar konfliktin më të gjatë ushtarak në historinë evropiane. Lufta zakonisht ndahet në tre faza të ndara me armëpushime: Lufta Eduardiane (1337–1360), Lufta e Karolinës (1369–1389) dhe Lufta e Lancastriane (1415–1453). Secila palë tërhoqi shumë aleatë në konflikt, me forcat angleze që fillimisht mbizotëruan. Shtëpia e Valois përfundimisht mbajti kontrollin mbi Francën, me monarkitë e ndërthurura më parë franceze dhe angleze që më pas mbetën të ndara.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]