Vienne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vjena
Vienne (Frëngjisht)
Ndërtesa e prefekturës së departamentit Vjenë në Poitiers
Ndërtesa e prefekturës së departamentit Vjenë në Poitiers
Flamuri i Vjena
Stema Vjena
Vendndodhja e Vjenës në Francë
Vendndodhja e Vjenës në Francë
ShtetiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
PrefekturaPoitiers
NënprefekturatChâtellerault
Montmorillon
Sipërfaqja
 • Gjithsej6.990 km2 (2,700 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej439.332
 • Dendësia63/km2 (160/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit86
Qarqet3
Kantonet19
Komunat266

Vienne ( shqiptimi frëngjisht[vjɛn]  ( dëgjoni) ; Poitevin-Saintongeais : Viéne ; Shqip: Vjena) është një departament pa dalje në det në rajonin francez të Nouvelle-Aquitaine . Emrin e ka marrë nga lumi Vjenë . Kishte një popullsi prej 438,435 banorësh në 2019. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E themeluar më 4 mars 1790, gjatë Revolucionit Francez, Vjena është një nga 83 departamentet origjinale. Ajo u krijua nga pjesë të provincave të mëparshme të Poitou, Touraine dhe Berry, kjo e fundit ishte pjesë e Dukatit të Akuitanisë deri në shekullin e XV-të.

Akadianët fillestarë, të cilët u vendosën në dhe rreth asaj që tani është Nova Scotia, u larguan nga Vjena për në Amerikën e Veriut pas vitit 1604. Kennedy (2014) argumenton se emigrantët bartën në Kanada zakonet dhe strukturën e tyre shoqërore. Ata ishin popuj kufitarë, të cilët shpërndanin vendbanimet e tyre bazuar në lidhjet farefisnore. Ata optimizuan përdorimin e tokës bujqësore dhe theksuan tregtinë për të përfituar. Ata ishin hierarkikë dhe politikisht aktivë. [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Departamenti i Vjenës ka një sipërfaqe prej 6,990 km katorë. Pjesë e rajonit Nouvelle-Aquitaine, kufizohet me Maine-et-Loire në veriperëndim, Indre-et-Loire në veri, Indre në lindje, Haute-Vienne në juglindje, Charente në jug dhe Deux-Sèvres në jug. perëndim. Përshkohet nga lumi Vienne, degë e Luarës .

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Poitiers, prefektura. Që nga viti 2019, ka 6 komuna me më shumë se 7000 banorë: [1]

Komuna Emri në shqip Popullsia (2019)
Poitiers Puatjeri 89,212
Châtellerault Shatelroja 31,487
Buxerolles Buxhrolla 10,060
Jaunay-Marigny Zhanjë-Marinja 7600
Saint-Benoît Shën Benua 7267
Chauvigny Shavinja 7062

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi i popullsisë që nga viti 1801:

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801240,99—    
1806252,351+4.7%
1821260,697+3.3%
1831282,731+8.5%
1841294,25+4.1%
1851317,305+7.8%
1861322,028+1.5%
1872320,598−0.4%
1881340,295+6.1%
1891344,355+1.2%
1901336,343−2.3%
1911332,276−1.2%
1921306,248−7.8%
1931303,072−1.0%
1936306,82+1.2%
1946313,932+2.3%
1954319,208+1.7%
1962331,619+3.9%
1968340,256+2.6%
1975357,366+5.0%
1982371,428+3.9%
1990380,005+2.3%
1999399,13+5.0%
2006418,46+4.8%
2011427,193+2.1%
2016436,069+2.1%

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeqyteti, Poitiers, është selia e Kryedioqezës Katolike Romake të Poitiers, e cila i shërben departamentit në mënyrë baritore.

Turizmi dhe pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet më të famshme turistike përfshijnë parkun tematik Futuroscope, Poitiers (qyteti i Artit dhe Historisë), Kisha-Abaci e Saint-Savin-sur-Gartempe, një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, parqet e kafshëve të Luginës së Majmunëve në Romagne dhe Planeti i Krokodilit në Civaux .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi i djathit të dhisë është një industri e rëndësishme e Vjenës.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Populations légales 2019: 86 Vienne, INSEE
  2. ^ Gregory M.W. Kennedy.