Montmorillon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Montmorillon
Komunë
noform
Pamje nga Montmorillon
Stema_figura
Vendndodhja
Montmorillon is located in Franca
Montmorillon
Montmorillon
46°25′37″V 0°52′18″L / 46.4269°V 0.8717°L / 46.4269; 0.8717Koordinatat: 46°25′37″V 0°52′18″L / 46.4269°V 0.8717°L / 46.4269; 0.8717
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Nouvelle-Aquitaine
Departamenti Vienne
Qarku Arrondissement Montmorillon
Kantoni Montmorillon
Ndërbashkësia CC Vienne et Gartempe
Kryetari Yves Bouloux
Partia sans étiquette
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57,00 km2
Lartësia 82 - 168 m (m.n.d.)
Popullsia 6155 banorë
Dendësia 108 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Montmorillonnais
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 86500
INSEE 86165
Faqja Zyrtare montmorillon.fr


Montmorillon është një komunëFrancë. Montmorillon bën pjesë në departamentin Viennerajonit Nouvelle-Aquitaine. Komuna ka një popullsi prej 6155 banorë dhe sipërfaqe 57 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Journet në veri-lindje, Jouhet në veri, Pindray në veri-perëndim, Sillars në perëndim, Saulgé në jug, Bourg-Archambault dhe Lathus-Saint-Rémy në jug-lindje dhe Saint-Léomer në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17933.121—    
18002.843−8.9%
18063.313+16.5%
18213.174−4.2%
18313.608+13.7%
18364.157+15.2%
18414.672+12.4%
18464.768+2.1%
18515.228+9.6%
18564.968−5.0%
18615.130+3.3%
18665.203+1.4%
18725.010−3.7%
18765.105+1.9%
18815.128+0.5%
18865.158+0.6%
18915.268+2.1%
18965.284+0.3%
19015.176−2.0%
19065.051−2.4%
19114.944−2.1%
19214.583−7.3%
19264.766+4.0%
19314.507−5.4%
19364.754+5.5%
19465.410+13.8%
19545.524+2.1%
19625.743+4.0%
19686.034+5.1%
19756.685+10.8%
19826.954+4.0%
19906.667−4.1%
19996.898+3.5%
20066.584−4.6%
20076.514−1.1%
20086.443−1.1%
20096.410−0.5%
20106.387−0.4%
20116.319−1.1%
20126.258−1.0%
20136.197−1.0%
20146.155−0.7%

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetarë nderi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Putna officiellement liée à Montmorillon », La Nouvelle République du Centre-Ouest, 15 octobre 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]