Saulgé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saulgé
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiVienne
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar

Saulgé është një komunëFrancë. Plaisance bën pjesë në departamentin Viennerajonit Nouvelle-Aquitaine. Komuna ka një popullsi prej 1.012 banorë dhe sipërfaqe 62,31 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Montmorillon në veri, Sillars në veri-perëndim, Persac në perëndim, Moulismes dhe Plaisance në jug dhe Lathus-Saint-Rémy në jug-lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.012—    
1800870−14.0%
1806953+9.5%
18211.034+8.5%
18311.050+1.5%
18361.126+7.2%
18411.105−1.9%
18461.113+0.7%
18511.257+12.9%
18561.275+1.4%
18611.264−0.9%
18661.350+6.8%
18721.367+1.3%
18761.364−0.2%
18811.463+7.3%
18861.586+8.4%
18911.552−2.1%
18961.472−5.2%
19011.430−2.9%
19061.386−3.1%
19111.388+0.1%
19211.245−10.3%
19261.236−0.7%
19311.201−2.8%
19361.191−0.8%
19461.065−10.6%
1954995−6.6%
1962948−4.7%
1968868−8.4%
1975904+4.1%
1982950+5.1%
19901.020+7.4%
1999980−3.9%
2006967−1.3%
2007965−0.2%
2008963−0.2%
2009968+0.5%
2010965−0.3%
2011978+1.3%
2012991+1.3%
20131.004+1.3%
20141.012+0.8%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Saulgé – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale