Plaisance, Vienne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Plaisance
Komunë
noform
Pamje nga Plaisance
Vendndodhja
Plaisance is located in Franca
Plaisance
Plaisance
46°19′57″V 0°52′25″L / 46.3325°V 0.873611111111°L / 46.3325; 0.873611111111Koordinatat: 46°19′57″V 0°52′25″L / 46.3325°V 0.873611111111°L / 46.3325; 0.873611111111
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Nouvelle-Aquitaine
Departamenti Vienne
Qarku Arrondissement Montmorillon
Kantoni Montmorillon
Ndërbashkësia CC Vienne et Gartempe
Kryetari Aurélien Tabuteau
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13,11 km2
Lartësia 138 - 211 m (m.n.d.)
Popullsia 163 banorë
Dendësia 12 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 86500
INSEE 86192


Plaisance është një komunëFrancë. Plaisance bën pjesë në departamentin Viennerajonit Nouvelle-Aquitaine. Komuna ka një popullsi prej 163 banorë dhe sipërfaqe 13,11 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Saulgé në veri, Moulismes në perëndim, Adriers në jug-perëndim dhe Lathus-Saint-Rémy në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793380—    
1800362−4.7%
1806351−3.0%
1821342−2.6%
1831380+11.1%
1836361−5.0%
1841341−5.5%
1846404+18.5%
1851431+6.7%
1856411−4.6%
1861444+8.0%
1866453+2.0%
1872422−6.8%
1876407−3.6%
1881405−0.5%
1886426+5.2%
1891403−5.4%
1896422+4.7%
1901431+2.1%
1906431+0.0%
1911405−6.0%
1921381−5.9%
1926386+1.3%
1931350−9.3%
1936357+2.0%
1946365+2.2%
1954310−15.1%
1962290−6.5%
1968243−16.2%
1975199−18.1%
1982181−9.0%
1990183+1.1%
1999186+1.6%
2004158−15.1%
2006150−5.1%
2007160+6.7%
2008171+6.9%
2009181+5.8%
2010184+1.7%
2011185+0.5%
2012177−4.3%
2013170−4.0%
2014163−4.1%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]