Djathi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Djathi Feta.
Djathi i artë i famshëm i Uellsit në treg në Gouda.

Djathi është bulmet që bëhet duke zënë qumështin me mullëz ose me maja dhe duke e kulluar me napë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi i djathit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konsumimi dhe gatim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konsumohet i freskët apo i skuqur po lezetin e ka me turshi dhe në fund shoqërohet me një god dhallë

Pasterizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasterizimi i djathit është ngrohja e tij në temperature nëne 100 °C, që shkatërron të gjithë mikroorganizmat e tij por jo sporet.

Prodhimi botërorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk i shkatërron të gjithë mikroorganizmat sepse sporet janë pjesë përbërëse e mikroorganizmave e në veçanti të bakterit të cilat ja japin shijen djathit, roli i spores është mbrojtës të disa mikroorganizma të caktuar roli i saj rezulton tejkalimin e kushteve të vështira duke përfshire temperaturën qoftë të lart qoftë të ulet, mungesën e ushqimit, mungesën e lagështisë etj, sporja krijohet atëherë kur mikroorganizmi është në kushte të volitshme të jetes.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]