Charente

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Charente
Departament
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Prefektura Angoulême
Nën-prefektura Cognac
Confolens
Presidenti Michel Boutant (PS)
Prefekti Salvador Pérez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.956 km2
Popullsia 352.705 banorë (2011)
Dendësia 59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Charentais
Kodi Insee 16
Kodi ISO 3166-2 FR-16
Kodi Eurostat NUTS-3 FR531
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 35
Komuna 404

Charente (shqiptimi frëngjisht: [ʃa.ʁɑ̃t], Oksitanisht: Charanta) është një departament francez në rajonin Poitou-Charentes në jug-perëndim të Francës, departamenti është emëruar sipas emrit të lumit me të njejtin emër.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]