Jump to content

Olt-dhe-Garonë

Coordinates: 44°20′N 0°30′E / 44.333°N 0.500°E / 44.333; 0.500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lot-et-Garonne)
Olti-dhe-Garona
Lart poshtë, nga e majta në të djathtë: Ndërtesa e prefekturës in Agen, Castelnaud-de-Gratecambe, Kështjella e Lauzunit dhe Kështjella e Bonaguilit
Flamuri i Olti-dhe-Garona
Stema Olti-dhe-Garona
Vendndodhja e Oltit-dhe-Garonës në Francë
Vendndodhja e Oltit-dhe-Garonës në Francë
Koordinatat: 44°20′N 0°30′E / 44.333°N 0.500°E / 44.333; 0.500
ShtetiFranca
RajoniAkuitania e Re
PrefekturaAgen
NënprefekturatMarmande
Nérac
Villeneuve-sur-Lot
Qeveria
 • Presidenti i Këshillit të DepartamentitSophie Borderie[1] (PS)
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.361 km2 (2,070 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2019)
 • Gjithsej331.271
 • Vendi71
 • Dendësia0.062/km2 (016/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit47
Qarqet4
Kantonet21
Komunat319

Lot-et-Garonne ( shqiptimi frëngjisht[lɔt e ɡaʁɔn]  ( dëgjoni), Ocitanisht: Òlt e Garona ; Shqip: Olti-dhe-Garona) është një departament në rajonin e Akuitanisë së Re Francës Jugperëndimore. I emërtuar pas lumenjve Olt dhe Garonë, ai kishte një popullsi prej 331,271 në 2019. [2] Prefektura dhe qyteti më i madh i saj është Agen .

Olt-et-Garonne është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara më 4 mars 1790, si rezultat i Revolucionit Francez . Ajo u krijua nga një pjesë e provincës së Gyjenës dhe Gaskonisë.

Pjesa juglindore e departamentit origjinal (ish- kantonet Auvillar, Montaigu-de-Quercy dhe Valence) u nda prej tij në 1808-ën për t'u bërë pjesë e departamentit të sapokrijuar të Tarnit-dhe-Garonës .

Harta e Olt-et-Garonne

Olt-et-Garonne është pjesë e rajonit aktual të Nouvelle-Aquitaine dhe është i rrethuar nga departamentet Olt, Tarn-dhe-Garonë, Gers, Landes, Zhirondë dhe Dordonjë . Veriu i departamentit është i përbërë nga kodra gëlqerore. Midis Oltit dhe Garonës, ekziston një pllajë e gdhendur nga shumë lugina. Në perëndim të departamentit, pylli i Landesit është mbjellë në rërë dhe ka pisha detare . Midis pyllit dhe Agenit, ndodhet Albreti, një vend shumë kodrinor.

Komuna më e populluar është Agen, prefektura. Që nga viti 2019, ka 5 komuna me më shumë se 7000 banorë: [2]

Komuna Popullsia (2019)
Agen 32602
Villeneuve-sur-Lot 21742
Marmande 17,421
Le Passage 9,400
Toneinat 9,130

Banorët e departamentit quhen Lot-et-Garonnais (Olt-dhe-Garonarë) .

Zhvillimi i popullsisë që nga viti 1801:

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801298,94—    
1806327,444+9.5%
1821330,121+0.8%
1831346,885+5.1%
1841347,073+0.1%
1851341,345−1.7%
1861332,065−2.7%
1872319,289−3.8%
1881312,081−2.3%
1891295,36−5.4%
1901278,74−5.6%
1911268,083−3.8%
1921239,972−10.5%
1931247,5+3.1%
1936252,761+2.1%
1946265,449+5.0%
1954265,549+0.0%
1962275,028+3.6%
1968290,592+5.7%
1975292,616+0.7%
1982298,522+2.0%
1990305,989+2.5%
1999305,38−0.2%
2006322,283+5.5%
2016332,833+3.3%

Përpunimi i ushqimit, kimikatet dhe farmaceutika janë të gjitha industri kryesore të departamentit.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les conseillers départementaux". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 4 maj 2022.
  2. ^ a b Populations légales 2019: 47 Lot-et-Garonne, INSEE