Marmande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marmadë
Marmanda (Ocitanisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Kisha në Marmadë
Kisha në Marmadë
Stema Marmadë
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiLot-et-Garonne
QarkuMarmande
KantoniMarmande-1 and 2
NdërkomunalitetVal de Garonne Agglomération
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Joël Hocquelet[1]
Sipërfaqja
1
45,06 km2 (1,740 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
17.265
 • Dendësia38/km2 (99/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
47157 /47200
Lartësia12–132 m (39–433 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Marmande ( shqiptimi frëngjisht[maʁmɑ̃d]  ( dëgjoni) ; në Occitan, Marmanda ; Shqip: Marmada) është një komunëdepartamentin Olt-dhe-Garonë në Francën jugperëndimore. [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marmada ndodhet 35 km në veri-perëndim të Agenit, në hekurudhën jugore nga Bordoja në Sète . Qyteti ndodhet në bashkimin e Trecit me Garonne në bregun e djathtë të lumit të fundit, i cili përshkohet në këtë pikë nga një urë e varur. Ekziston një urë e dytë në perëndim të Marmadë, e cila lidh D933 nga autostrada Toulouse/Bordeaux ( A62 ) me by-pass-in e ri, i hapur në korrik 2009, i cili tani të çon në Bergerac dhe në departamentin e Dordonjës . Stacioni Marmande ka lidhje hekurudhore me Agenin, Langonin dhe Bordonë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marmada ishte një bastide i themeluar rreth vitit 1195 në vendin e një qyteti më të lashtë nga Richard Cœur de Lion. Pozicioni i saj në brigjet e Garonës e bëri atë një vend të rëndësishëm për trarët e pagesave. Shpejt kaloi në duart e kontëve të Tuluzës dhe u rrethua dhe u mor tre herë gjatë Kryqëzatës Albigensiane, kapja e saj nga Amaury de Montfort në 1219 u pasua nga një masakër e banorëve. Ajo u bashkua me kurorën franceze nën Louis IX . Një pushtim i shkurtër nga anglezët në 1447, një rrethim i pasuksesshëm nga Henry IV në 1577 dhe rezistenca e tij prej një muaji ndaj një divizioni të ushtrisë së Wellington -it në 1814, janë disa ngjarje të rëndësishme në historinë e tij të mëvonshme.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196815.559—    
197516.535+6.3%
198216.540+0.0%
199017.113+3.5%
199916.770−2.0%
200717.161+2.3%
201218.458+7.6%
201717.691−4.2%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është i njohur për prodhimin e domates. Të ardhurat mesatare për familje janë 19,520 €/vit [3]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ "Full set of local data − Employment area 2020 of Marmande (7518) | Insee". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)