Jump to content

Nérac

Coordinates: 44°08′10″N 0°20′25″E / 44.13611°N 0.34028°E / 44.13611; 0.34028
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nerak
Nerac (Ocitanisht)
Nérac (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Kështjella e Nerakut
Kështjella e Nerakut
Stema Nerak
Nérac is located in Earth
Nérac (Earth)
Koordinatat: 44°08′10″N 0°20′25″E / 44.13611°N 0.34028°E / 44.13611; 0.34028
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiLot-et-Garonne
QarkuNérac
KantoniL'Albret
NdërkomunalitetAlbret Communauté
Sipërfaqja
1
62.680 km2 (24.201 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
6.854
 • Dendësia110/km2 (280/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
47195 /47600
Lartësia38–191 m (125–627 ft)
(avg. 71 m or 233 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Nérac ( shqiptimi frëngjisht: [neʁak] ; Ocitanisht: Nerac, [neˈɾa] ; Shqip: Neraku) është një komunëdepartamentin Olt-dhe-Garonë, Franca Jugperëndimore. Kompozitori dhe organisti Louis Raffy lindi në Njerak, si dhe ish-futbollisti i Arsenal dhe Bordeaux, Marouane Chamakh, ashtu si dhe admirali François Darlan .

Neraku u vizitua nga autorja Joanne Harris kur ishte fëmijë dhe ishte me ndikim në mjedisin e romanit të saj më të njohur, Chocolat . [1]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19687.061—    
19757.156+1.3%
19826.828−4.6%
19907.015+2.7%
19996.787−3.3%
20076.877+1.3%
20127.086+3.0%
20176.827−3.7%
  1. ^ "Author Joanne Harris: My love affair with France". BreakingNews.ie. 2 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2019. Marrë më 23 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)