Monflanquin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Malflak
Pamje e përgjithshme e Malflakut
Pamje e përgjithshme e Malflakut
Stema Malflak
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiLot-et-Garonne
QarkuVilleneuve-sur-Lot
KantoniLe Haut agenais Périgord
NdërkomunalitetBastides en Haut-Agenais Périgord
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Nathalie Founaud-Veysset[1]
Sipërfaqja
1
62.210 km2 (24.019 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.338
 • Dendësia38/km2 (97/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
47175 /47150
Lartësia64–207 m (210–679 ft)
(avg. 181 m or 594 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Monflanquin ( shqiptimi frëngjisht: [mɔ̃flɑ̃kɛ̃] ; Languedocien : Montflanquin ; Shqip: Malflaku) është një komunëdepartamentin Olt-dhe-GaronëFrancën jugperëndimore. E ndërtuar në vitin 1256 si një qytet bastidë ushtarake në një rrugë strategjike veri-jug, ai ndryshoi duart disa herë gjatë Luftës Njëqindvjeçare .

Fshati është anëtar i shoqatës Les Plus Beaux Villages de France ("Fshatrat më të bukur të Francës").

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19682.354—    
19752.368+0.6%
19822.356−0.5%
19902.431+3.2%
19992.258−7.1%
20072.342+3.7%
20122.345+0.1%
20172.313−1.4%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.