Les Plus Beaux Villages de France

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skeda:Les plus beaux villages logo.jpg
Logoja

Les Plus Beaux Villages de France (që do të thotë "fshatrat më të bukur të Francës") është një shoqatë e pavarur e krijuar në vitin 1982 për promovimin e tërheqjes turistike të fshatrave të vegjël ruralë me një trashëgimi të pasur kulturore. Që nga shtatori 2016, ai numëron 156 fshatra anëtarë ( komuna të pavarura ose pjesë të një communauté de communes). [1] Ajo është e lidhur me shoqatën ndërkombëtare Fshatrat më të bukur në botë .

Anëtarësimi kërkon përmbushjen e disa kritereve të përzgjedhjes dhe ofron një strategji për zhvillim dhe promovim për turistët. Tre kriteret fillestare të përzgjedhjes janë natyra rurale e fshatit (një popullsi prej më pak se 2000 banorë), prania e të paktën dy vendeve të trashëgimisë kombëtare ( sites classés [fr] ose monumente historiques ) dhe mbështetje vendore në formën e një votimi nga këshilli. [2] Çdo fshat duhet t'i paguajë një tarifë vjetore shoqatës dhe kryetari i bashkisë duhet të nënshkruajë Kartën e Cilësisë së shoqatës. Nëse fshati nuk përmbush kërkesat e statutit mund të përjashtohet. [2]

Shoqata pretendon se anëtarësimi mund të sjellë një rritje midis 10 dhe 50% të numrit të vizitorëve. [3]

Departamentet jugore të Dordonjës dhe Avejronit kanë numrin më të madh të fshatrave anëtare, me dhjetë në secilin. Ata pasohen nga Vaukluza, me shtatë, dhe Olti, me gjashtë.

Pas suksesit të certifikimit francez, shoqata të ngjashme janë formuar në Wallonie ( Les Plus Beaux Villages de Wallonie ), Quebec ( Les Plus Beaux Villages du Québec ), Itali ( I Borghi più belli d'Italia ), Japoni (日本で最も美しい村」連合 Nihon de mottomo utsukushii mura rengō ), Spanja ( Los pueblos más bonitos de España ), Rusia ( Самые красивые деревни России ) dhe Zvicra dhe Lihtenshtajni.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenja rrugore në Montrésor

Ideja e një shoqate për të mbledhur fshatrat më të bukur të Francës lindi në Collonges-la-Rouge, Corrèze në vitin 1981. Charles Ceyrac, kryebashkiaku i fshatit, u frymëzua nga një libër i Reader's Digest me titullin Les Plus Beaux Villages de France e cila përfshinte fotografi të Collonges. Ai vendosi të hapë një shoqatë që do të bashkonte fshatrat për t'u dhënë atyre një fytyrë publike dhe për të rigjallëruar ekonomitë e tyre. Ai u shkroi kryetarëve të njëqind fshatrave të përfshirë në libër, duke i këshilluar për planet e tij. Gjashtëdhjetë e gjashtë kryetarë bashkie u përgjigjën dhe shoqata u themelua zyrtarisht më 6 mars 1982 në Salers, Cantal . [4]

Charles Ceyrac mbeti president i shoqatës deri në vitin 1996, kur ai u pasua nga Maurice Chabert, kryebashkiaku i Gordes, Vaucluse, i cili është presidenti aktual. Shoqata është ende e vendosur në Collonges-la-Rouge.

Shoqata dhe certifikimi i saj ka qenë shumë i suksesshëm. Në Francë ekzistojnë shumë certifikata konkurruese, të diferencuara nga objektivat e tyre (p.sh. niveli i popullsisë), rreptësia e kritereve dhe kostoja e anëtarësimit.


Kriteret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshatrat e etiketuar në 2014

Shoqata u kërkon bashkive kandidate të plotësojnë një formular aplikimi për fshatin ose fshatin që dëshirojnë të shohin të marrë etiketën. Lokaliteti duhet të ketë karakter rural me jo më shumë se 2000 banorë dhe duhet të përfshijë dy objekte të trashëgimisë kombëtare dhe perimetrin e tyre të mbrojtjes. Bashkia duhet të tregojë interes real dhe këshilli vendor duhet të ketë diskutuar për aplikimin. [5]

Listë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alzasë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Riquewihr në Alzasë

Akuitani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beynac-et-Cazenac, Dordogne
Shenjë në hyrje të Ainhoa

Auvernjë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shitës në Auvergne
Tournemire, Cantal

Bretanjë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

LocronanFinistère
Rochefort-en-Terre

Burgundy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Châteauneuf, Côte-d'Or

Qendra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gargilesse-Dampierre në Berry
Montrésor

Shampanjë-Ardenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asnjë fshat i etiketuar

Korsika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piana në Korsikë

Francë-Konte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Château-Chalon në Franche-Comté

Ishulli i Francës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lengodok-Ruseljo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minerve
Sainte-Enimie
Castelnou në Roussillon

Limuzin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati i kuq i Collonges-la-Rouge

Lorena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portat mesjetare të Rodemack

Normandia e Poshtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Saint-Céneri-le-Gérei

Mesdita-Pirenejtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belcastel
Najac
Autoire
Loubressac

Veri-Hapi-i-Kalesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cassel

Tokat e Luarës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sainte-Suzanne, Mayenne

Pikardia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gerberoy

Puatu-Sharenta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Talmont-sur-Gironde
Angles-sur-l'Anglin

Provensa-Alpet-Bregu i Kaltër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moustiers-Sainte-Marie
Les Baux-de-Provence
Roussillon

Rona-Alpet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pérouges
Vogüé dhe lumi Ardeche
Yvoire dhe Liqeni Léman

Normandia e Epërme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Le Bec-Hellouin

Departamentet dhe territoret e huaja të Francës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Association". Les Plus Beaux Villages de France. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2018. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "How one becomes one of the most beautiful Villages of France". Les Plus Beaux Villages de France. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2018. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "La labellisation des beaux villages comme outil de développement". Veille Tourisme. 21 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Les Plus Beaux Villages de France Dossier presse 2017" (PDF). Les Plus Beaux Villages de France. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 qershor 2017. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Application form" (PDF). Les Plus Beaux Villages de France. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 19 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)