Jump to content

Olette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oletë dhe Evol
Oleta i Èvol (Katalanisht)
Stema Oletë dhe Evol
VendiFranca
Sipërfaqja
1
28.950 km2 (11.178 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
347
 • Dendësia12/km2 (31/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Olette ( shqiptimi frëngjisht[ɔlɛt]  ( dëgjoni); Katalanisht: Oleta i Èvol ; Shqip: Oleta dhe Evoli) është një komunëdepartamentin Pirenejtë OrientalëFrancën jugore. [1]

Oleta dhe Evoli ndodhet në kantonin Pirenejtë Katalanë dhe në qarkun e Pradesit . Stacioni Olette-Canaveilles-les-Bains ka lidhje hekurudhore me Villefranche-de-Conflent dhe Latour-de-Carol.

Harta e Oletës dhe komunave përreth saj
Konjuritori i rrënuar në kishën e Shën Andreas, Evol
  1. ^ INSEE commune file