Çertifikimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grua Atikamekw merr një certifikatë për përfundimin e një seminari redaktimi të Wikipedia (2017).

Certifikimi është pjesë e testimit, inspektimit dhe certifikimit dhe dhënies nga një organ i pavarur i garancisë me shkrim (një certifikatë) që produkti, shërbimi ose sistemi në fjalë plotëson kërkesat specifike.[1] Është vërtetimi ose konfirmimi zyrtar i disa karakteristikave të një objekti, personi ose organizate. Ky konfirmim shpesh, por jo gjithmonë, sigurohet nga një formë e rishikimit të jashtëm, edukimit, vlerësimit ose auditimit. Akreditimi është procesi i certifikimit të një organizate specifike. Sipas Këshillit Kombëtar të SHBA për Matjen në Arsim, një test certifikimi është një test kredencializimi që përdoret për të përcaktuar nëse individët kanë njohuri të mjaftueshme në një fushë të caktuar profesionale për t'u etiketuar "kompetent për të praktikuar" në atë fushë.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Certification". iso.org. International Organization for Standardization. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Glossary1". Arkivuar nga origjinali më 2017-07-22. Marrë më 8 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)