Yvoire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yvoire
Ivouère (Arpitanisht)
Yvoire (Frëngjisht)
Komunë
Fildishasi i parë nga Liqeni i Gjenevës
Fildishasi i parë nga Liqeni i Gjenevës
Flamuri i Yvoire
Stema Yvoire
VendiFranca
RajoniAuvergne-Rhône-Alpes
DepartamentiHaute-Savoie
QarkuThonon-les-Bains
KantoniSciez
NdërkomunalitetThonon Agglomération
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-François Kung[1]
Sipërfaqja
1
3.120 km2 (1.205 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.084
 • Dendësia350/km2 (900/sq mi)
Emri i banorëveYvoiriens, Yvoiriennes
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
74315 /74140
Lartësia372–441 m (1,220–1,447 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Yvoire ( shqiptimi frëngjisht: [ivwaʁ] ; Shqip: Fildishas ; Arpitanisht: Ivouère) është një qytet i vogël mesjetar në departamentin Haute-Savoie, në rajonin juglindor francez të Auvernja-Rona-Alpet . Ndodhet 24 kilometra në verilindje të Gjenevës .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I vendosur në majë të gadishullit Leman ( presqu'île de Léman ), Fildishasi kufizon dy pjesët kryesore të liqenit të Gjenevës, " petit lac " dhe " grand lac ".

Veçoritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është i njohur për ndërtesat e tij mesjetare dhe ekspozitat me lule verore, si dhe Jardin des Cinq Sens, një kopsht në qendër të qytetit. Quhet një nga “ fshatrat më të bukur të Francës ”.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u fortifikua nga konti i Savojës,Amadeus V,në shekullin e 14-të. Shumë shpejt ajo fitoi një rëndësi strategjike ushtarake dhe banorëve iu dhanë privilegje tatimore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968305—    
1975335+9.8%
1982357+6.6%
1990432+21.0%
1999639+47.9%
2007811+26.9%
2012884+9.0%
2017993+12.3%
Porta mesjetare
Kështjella e Fildishasit në liqenin e Gjenevës

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.