Jump to content

Liqeni i Gjenevës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Liqeni i Gjenevës (frëngjisht Lac Léman ose Lac de Genève; gjermanisht Genfersee) është liqeni më i madh në Zvicër. Pas liqenit BallatonHungari është liqeni më i madh në Evropën e Mesme. Sipërfaqja e tij është 582 km² (nga e cila 348 km² i takojnë Zvicrës, ndërsa 234 km² i takojnë Francës). Thellësia maksimale e tij është 310 m. Vëllimi i liqenit është 55 km³. Shtrihet në lartësi mbidetare 372 m. Gjerësia maksimale e tij është 14 km. ndërsa gjatësia maksimale është 73 km. Në skaj të liqenit te qyteti Gjenevë rrjedh lumi Rona i cili derdhet në Detin Mesdhe.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liqeni i Gjenevës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale