Liqeni Ballaton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
shtrirja e liqenit

Liqeni Ballaton (hung. Balaton, lat. Lacus Pelso, gjer. Plattensee, srb. Блатно језеро ose Blatno jezero, sllov. Blatenské jazero) është liqeni më i madh në Evropën Qendrore, gjindet në Hungari. Lumi Zalla është i vetmi lum që derdhet në këtë liqe, ndërsa lumi Shio me anë të kanalit del nga ky liqe.

Me një sipërfaqe prej 592 km², gjatësi 77 km dhe gjerësi 4-14 km, ky liqe ndodhet në lartësi mbidetare 104 m me thellësinë më të madhe prej 12,2 m (thellësia mesatare është 3,2 m).

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa disa vendbanime në Liqeni Balaton, përfshirë Balatonfüred dhe Hévíz, kanë qenë prej kohësh qendra turistike për aristokracinë hungareze, ishte vetëm në fund të shekullit të 19-të që klasa e mesme hungareze filloi të vizitonte liqenin. Ndërtimi i hekurudhave në 1861 dhe 1909 rriti ndjeshëm turizmin, por bumi i pasluftës i viteve 1950 ishte shumë më i madh.

Nga fillimi i shekullit të 20-të, Balaton ishte bërë një qendër e kërkimit nga biologë, gjeologë, hidrologë dhe shkencëtarë të tjerë hungarezë, duke çuar në krijimin e institutit të parë të kërkimit biologjik të vendit në bregun e tij në 1927. Ofensiva e fundit e madhe gjermane e Luftës së Dytë Botërore, Operacioni Frühlingserwachen, u zhvillua në rajonin e Liqenit Balaton në Mars 1945, duke u referuar si "Ofensiva e Liqenit Balaton" në shumë histori britanike të luftës. Beteja ishte një sulm gjerman nga Ushtria e Gjashtë e Panzerit e Sepp Dietrich dhe Ushtria e Tretë Hungareze midis 6 Marsit dhe 16 Marsit 1945, dhe në fund, rezultoi në një fitore të Ushtrisë së Kuqe. Disa rrënoja të Ilyushin Il-2 janë tërhequr nga liqeni pasi janë rrëzuar gjatë muajve të mëvonshëm të luftës.

Gjatë viteve 1960 dhe 1970, Balaton u bë një destinacion kryesor turistik për shkak të përpjekjeve të përqendruara të qeverisë, duke bërë që numri i mysafirëve brenda natës në hotelet dhe vendet e kampeve të rritet nga 700,000 në korrik 1965 në dy milion në korrik 1975. Vizitorët e fundjavës në rajon, përfshirë dhjetëra mijëra nga Budapesti, arritën më shumë se 600,000 deri në 1975. Ajo u vizitua nga hungarezë të zakonshëm që punonin dhe veçanërisht për ekskursione pushimi të subvencionuara për anëtarët e sindikatës së punës. [1] Ajo gjithashtu tërhoqi shumë gjermanë lindorë dhe banorë të tjerë të bllokut lindor. Gjermanët Perëndimorë mund të vizitonin gjithashtu, duke e bërë Balaton një vend të përbashkët takimi për familjet dhe miqtë e ndarë nga Muri i Berlinit deri në 1989

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Historia e Liqenit Balaton