Auvernia-Rhône-Alpes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Auvergne-Rhône-Alpes)
Jump to navigation Jump to search
Auvernia-Rhône-Alpes
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Lyon
Departamente 12 departamente
Qarqe 39 qarqe (Arrondissement)
Kantone 242 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 69711 km2
Popullsia 7757595 banorë
Dendësia 111 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB
PBB për frymë
Faqja Zyrtare http://www.auvergnerhonealpes.fr/


Fjala Auvernia-Rhône-Alpes (shqiptimi frëngjisht[ovɛʁɲ ʁon alp]  ( dëgjoni), oksitanishtja: Auvèrnhe Ròse Aups, arpitan: Ôvèrgne-Rôno-Ârpes) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Auvernia dhe Rhône-Alpes. Regjioni kufizohet me Italinë si dhe me Zvicrën.