Domme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Domme
Komunë
noform
Pamje nga Domme
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Domme is located in Franca
Domme
Domme
44°44′41″V 1°39′12″L / 44.7448°V 1.6534°L / 44.7448; 1.6534Koordinatat: 44°44′41″V 1°39′12″L / 44.7448°V 1.6534°L / 44.7448; 1.6534
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Akuitania e Re
Departamenti Dordogne
Kantoni Vallée Dordogne
Kryetari Jean-Claude Cassagnole
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24,91 km2
Lartësia 60-303 m (m.n.d.)
Popullsia 933 banorë
Dendësia 37 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 24250
INSEE 24152
Faqja Zyrtare www.domme.fr


Domme (Oksitanishtja: Doma)[1] është komunëdepartamentin Dordogne në jugperëndim të Francës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962855—    
1968876+2.5%
1975891+1.7%
1982910+2.1%
19901.030+13.2%
1999987−4.2%
20041.009+2.2%
2009989−2.0%
2014933−5.7%


Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Le nom occitan des communes du Périgord sur le site du Conseil général de la Dordogne, consulté le 24 février 2014.