Lods

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lod
Lods
Një pamje e Lodit
Një pamje e Lodit
Stema Lod
VendiFranca
RajoniBourgogne-Franche-Comté
DepartamentiDoubs
QarkuBesançon
KantoniOrnans
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Michel Lièvremont[1]
Sipërfaqja
1
6.250 km2 (2.413 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
224
 • Dendësia36/km2 (93/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
25339 /25930
Lartësia355–770 m (1,165–2,526 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lods ( shqiptimi frëngjisht: [lo] ) është një komunëdepartamentin Dubsrajonin Burgonja-Konteja FrancezeFrancën lindore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lodi ndodhet 12 km në juglindje të Ornans në luginën e lumit Loue.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është dokumentuar për herë të parë në vitin 1189 dhe ka mbetje arkeologjike të shekujve të pestë dhe të shtatë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962342—    
1968380+11.1%
1975338−11.1%
1982337−0.3%
1990284−15.7%
1999271−4.6%
2008247−8.9%
2012227−8.1%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vreshtaria ishte aktiviteti parësor deri në infektimin me filokserë . Ardhja e hekurudhës bëri që vreshtat dhe farkëtaria të bien për shkak të konkurrencës së jashtme.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.