Vreshtaria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vreshtaria [1] ose Vitikultura (rrjedh nga Gjuha latine: e cila do të thotë,  hardhia e rrushit) është e disiplinë shkencore, e bujqësisë (agronomisë) e cila merret me studimin, kultivimin dhe Prodhimin e rrushit. Ajo gjithashtu përfshin kultivimin e llojeve të tjera të bimëve të gjinisë së hardhive të rrushit, hibrideve të tyre dhe hibridet për prodhimin e lozengave në vreshtin fisnik. Në këtë mënyrë ajo parqet edhe një aspekt të rëndësishëm të hortikulturës. [2]

Territori amë i prejardhjes së hardhisë së rrushit (Vitis vinifera),, shkon nga Evropa Perëndimore në Iran (Persia) brigjet e Liqenit Kaspik, hardhia ka treguar nivele të larta të përshtatshmërisë edhe për ambientet jashtë këtyre regjioneve . Për këtë arsye, vitikultura mund të gjendet në çdo kontinent, përveç Antarktikut. [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lush Susaj: Këshilla për kultivuesit e vreshtave
  2. ^ Johnson, H. (1989). Vintage: The Story of Wine. Simon & Schuster. fq. 17–19. ISBN 0-671-68702-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Philips, Roderick (2000). A Short History of Wine. New York: Ecco. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Books: Roots of the Vine". Archaeology.org. Marrë më 2012-02-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]