Burgonja-Franche-Comté

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bourgogne-Franche-Comté)
Jump to navigation Jump to search
Burgonja-Franche-Comté
Rajon
Flamuri_figura
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Dijon
Departamente 8 departamente
Qarqe 24 qarqe (Arrondissement)
Kantone 152 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47784 km2
Popullsia 2820623 banorë
Dendësia 59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB
PBB për frymë
Faqja Zyrtare bourgognefranchecomte.fr


Fjala Burgonja-Franche-Comté (frëngjisht: Bourgogne-Franche-Comté, arpitan: Borgogne-Franche-Comtât) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 2014 me formimin e rajonet Burgonja dhe Franche-Comté. Regjioni kufizohet me Zvicrën.