Hunawihr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hunavir
Hunewihr (Alzasisht)
Hunaweier (Gjermanisht)
Pamje e Hunavirit, me kishën e fortifikuar Saint-Jacques-le-Majeur dhe vreshtat
Pamje e Hunavirit, me kishën e fortifikuar Saint-Jacques-le-Majeur dhe vreshtat
Stema Hunavir
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiHaut-Rhin
QarkuColmar-Ribeauvillé
KantoniSainte-Marie-aux-Mines
NdërkomunalitetPays de Ribeauvillé
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Gabriel Siegrist[1]
Sipërfaqja
1
4.810 km2 (1.857 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
587
 • Dendësia120/km2 (320/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
68147 /68150
Lartësia228–686 m (748–2,251 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.
Kisha e fortifikuar e Hunavirit siç shihet nga vreshti poshtë saj.

Hunawihr ( shqiptimi frëngjisht: [ynaviʁ] ; gjermanisht: Hunaweier : Alzasisht: Hunawihr ; Shqip: Hunaviri ) është një komunl në departamentin Haut-Rhin në Grand Est.

Fshati është anëtar i shoqatës Les Plus Beaux Villages de France ("Fshatrat më të bukur të Francës").

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.