Jump to content

Najac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Najak
Komunë
Pamje e përgjithshme e Najakut
Pamje e përgjithshme e Najakut
Stema Najak
VendiFranca
Sipërfaqja
1
53.880 km2 (20.803 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
701
 • Dendësia13/km2 (34/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.
Oustal del Barry

Najac (shqiptimi frëngjisht: [naʒak], Shqip: Najaku ) është një komunëdepartamentin AveyronFrancën jugore. Stacioni Najac ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Figjakun dhe Aurillac.

Fshati Najak është vendosur përgjatë një kreshte mbi një kthesë në lumin Aveyron. Në fillim të shekullit të 20-të fshati kishte rreth 2000 banorë, por pësoi një rënie të theksuar të popullsisë pasi punëtorët migruan në qytete dhe qytete. Disa filma kanë të bëjnë me fshatin dhe rrethinat e tij, për shembull, La Vie Comme Elle Va .

Ekonomia e fshatit, dikur e famshme për proshutën, bazohet kryesisht në turizëm dhe bujqësi. Pjesa më e madhe e tokës në komunë përdoret ende për bujqësi dhe ka një numër të konsiderueshëm banorësh afatgjatë. Gjatë verës, popullsia rritet ndjeshëm për shkak të pronarëve të shtëpive të dyta dhe pushuesve. Shumica e pronarëve të shtëpive të pushimit janë britanikë, kanadezë, holandezë ose nga veriu i Francës.


Fshati është i njohur për ndërtesat historike dhe karakterin e dukshëm mesjetar. Dominon një kala pjesërisht e rrënuar ; ajo u ndërtua nga fshatarët në 1253 me urdhër të Alphonse de Poitiers . Kisha e Shën-Joanit e shekullit të 13-të, e ndërtuar nga fshatarët si një ndëshkim për besimet katare, ka pamje nga fshati i poshtëm, ndërsa në skajin tjetër, faubourg ka arkitekturën tipike të shumë fshatrave bastide me shtëpi me kornizë druri dhe arkada tregtare rreth një hapësire. zonë.

Najac është gjithashtu një nga 140 apo më shumë Plus Beaux Villages de France (fshatrat më të bukur të Francës), i cili përveçse siguron statusin e tij turistik, sjell para për mirëmbajtjen e fshatit.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17932.029—    
18002.181+7.5%
18062.157−1.1%
18212.251+4.4%
18312.417+7.4%
18362.201−8.9%
18412.070−6.0%
18462.130+2.9%
18512.189+2.8%
18562.388+9.1%
18612.406+0.8%
18662.415+0.4%
18722.455+1.7%
18762.266−7.7%
18812.040−10.0%
18862.029−0.5%
18911.870−7.8%
18961.771−5.3%
19011.660−6.3%
19061.623−2.2%
19111.515−6.7%
19211.246−17.8%
19261.207−3.1%
19311.138−5.7%
19361.098−3.5%
1946996−9.3%
1954825−17.2%
1962767−7.0%
19681.029+34.2%
1975928−9.8%
1982818−11.9%
1990766−6.4%
1999744−2.9%
2008752+1.1%