Figeac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Figjak
Fijac (Ocitanisht)
Figeac (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Pamje e Figjakut
Pamje e Figjakut
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) André Mellinger
Sipërfaqja
1
35.160 km2 (13.575 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.784
 • Dendësia280/km2 (720/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Figeac ( shqiptimi frëngjisht: [fiʒak] ; Ocitanisht: Fijac ; Shqip: Figjaku) është një komunëdepartamentin OltFrancën jugperëndimore. Figjaku është një nënprefekturë e departamentit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Figjaku ndodhet në via Podiensis, një shteg i madh pelegrinazhi mesjetar, i cili është pjesë e Rrugës së Shën Jakobit . Sot, si pjesë e sistemit të shtigjeve të Francës, ai emërtohet GR 65 . Stacioni Figeac është një kryqëzim hekurudhor me lidhje me Brivë-Gajardën, Tuluzën, Aurijakun dhe Rodezin.[nevojitet citimi]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19689.593—    
197510.077+5.0%
19829.667−4.1%
19909.549−1.2%
19999.606+0.6%
20079.994+4.0%
20129.783−2.1%
20179.792+0.1%

Kultura dhe trashëgimia vendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vende dhe monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Figjaku është klasifikuar si një qytet i artit dhe historisë dhe është njohur nga Këshilli Rajonal i Midi-Pyrénées si një nga tetëmbëdhjetë Sajtet e Mëdha të Occitanisë. Qyteti i vjetër ka ruajtur planimetrinë dhe rrugët dredha-dredha të mesjetës me shumë shtëpi të vjetra prej guri ranor. 

Trashëgimia fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

L'église Saint-Sauveur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kisha Saint-Sauveur.

Ndërtesa u klasifikua si monument historik në 1840. [1] Disa objekte fetare janë referuar në bazën e të dhënave Base Palissy . Kjo kishë, e vetmja mbetje e një abacie të Cluny, u shenjtërua në vitin 1092. Shën Hugh ishte igumeni i saj. Megjithëse e modifikuar gjatë shekujve, qoftë për shkak të zbukurimeve ose për shkak të dëmeve të shkaktuara nga Lufta Njëqindvjeçare ose Luftërat Franceze të Fesë, megjithatë ka mbijetuar. 

Një kapitel nga kjo kishë, pjesa e sipërme e një kolone, u rikthye në një font dhe është ekspozuar në Nju Jork në The Cloisters ( Muzeu Metropolitan i Artit )). [2]

L'église des Carmes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa u rendit si monument historik në vitin 1993. [3] Dymbëdhjetë piktura të apostujve janë referuar në bazën e të dhënave Base Palissy. Dikur Kisha e Saint-Thomas-Becket, është kisha më modeste në përmasa në qytet. E vendosur pranë spitalit, në hyrje të Figjakut, është dëshmitari i fundit i ish-manastirit të Karmelitëve që dikur ishte krijuar atje.

L'église Notre-Dame-du-Puy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa u klasifikua si monument historik në vitin 1916. [4] E quajtur me vend, pasi dominon të gjithë Figjakun, në Place du Foirail. Kjo kishë me origjinë romane u rimodelua disa herë, veçanërisht në shekujt 14 dhe 17, kur tre gjiret qendrore u bashkuan në një; Kori përmban kapitele të bukura romake të gdhendura dhe një altar të madh të gdhendur arre, i datës 1696. Megjithatë, është famullia më e vjetër e Figjakut, e lindur, sipas traditës, nga një mrekulli: Virgjëresha do të kishte bërë një murriz të lulëzonte atje në dimër. Ishte selia e një vëllazërie të Shën Jakobit .

Muzetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Musée Champollion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është shtëpia e Muzeut Champollion les écritures du monde (shkrimet e botës). [5] Ka më shumë se 40,000 vizitorë në vit. Vizitorët mund të zbulojnë përmes koleksioneve se si shkrimi është shfaqur në botë për 5000 vjet. [6]

La place des Écritures[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ngulitur në një ansambël arkitekturor mesjetar, dyshemeja e saj është e mbuluar me një riprodhim monumental të Gurit të Rozetës (14 × 7 m), të gdhendur në granit të zi nga Zimbabve nga artisti konceptual amerikan Joseph Kosuth . E inauguruar në prill 1991, kjo vepër e rëndësishme bashkëkohore mund të shihet mendueshëm edhe nga kopshti i varur i muzeut me pamje nga sheshi. Në një oborr ngjitur, përkthimi në frëngjisht i mbishkrimeve është i gdhendur në një pjatë xhami. [7]

L'obélisque de Champollion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 mars 1832, këshilli bashkiak vendosi të ngrinte një obelisk në kujtim të Champollion-it. Një abonim mblodhi 4000 franga dhe dy vjet më vonë një gjilpërë graniti 7.8 metra e lartë u nxor nga shkëmbi i Golinhac-ut . Ai përfshin mbishkrime në hieroglifë që do të thotë A Toujours! dhe dy pllaka bronzi në piedestalin që pret basorelievet egjiptiane. [8]

Vendi Carnot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dikur Place de la Halle, ai është i rrethuar nga shtëpi imponuese, disa prej kalli, me ballkone prej hekuri të farkëtuar dhe nën çati, galeri të hapura të mbuluara, soleilhos, të cilat dikur përdoreshin për të tharë rrobat ose lëkurën, ose si strehë. për të marrë pak ajër të pastër gjatë një mbrëmjeje të nxehtë vere. [9]

Les Aiguilles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy "gjilpërat" rreth Figjakut janë obeliskë të mëdhenj tetëkëndësh prej guri, secila e mbështetur në një piedestal prej katër shkallësh. Janë prej guri me dimension të çimentuar. Aiguille du Cingle, që qëndron në jug të qytetit, është 14.50 metra. [10] L'aiguille de Lissac ose Nayrac, që qëndron në perëndim, ka një gjatësi prej 10.50 metrash. [11]

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jean-François Champollion, përkthyesi i parë i hieroglifeve egjiptiane, lindi në Figjak, ku ndodhet Muzeu Champollion. Babai i tij ishte martuar me një grua nga Figjaku dhe kishte hapur një librari në fshat. [12]Place des écritures (sheshin e shkrimeve) është një kopje gjigante e gurit të Rozetës, nga Joseph Kosuth . Eksploruesi dhe arkeologu francez Théodore Ber lindi në Figjak, megjithëse pjesën më të madhe të jetës së tij të rritur e kaloi në Peru . Historiania gjermane e filmit Lotte H. Eisner u fsheh nga nazistët në Figjak gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Aktori Charles Boyer dhe futbollisti Vincent Beduer kanë lindur në Figjak. [13]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky qytet pret selinë e Figeac Aero . [14]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi i Louis Malle i vitit 1974, Lacombe Lucien, u filmua në Figjak.

 1. ^ "Eglise Saint-Sauveur". www.pop.culture.gouv.fr. Marrë më 2023-05-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Font | French". The Metropolitan Museum of Art (në anglisht). Marrë më 2023-05-17.
 3. ^ "Eglise des Carmes ou église Saint-Thomas-Becket". www.pop.culture.gouv.fr. Marrë më 2023-05-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Eglise Notre-Dame-du-Puy". www.pop.culture.gouv.fr. Marrë më 2023-05-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Figeac, musée Champollion, « Et c'est parti… Le 3 octobre 2005". La Semaine du Lot (478): 11. 6–12 tetor 2005. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Musée Champollion - Les Écritures du monde". www.pop.culture.gouv.fr (në frëngjisht). Marrë më 2023-05-17.
 7. ^ "Plaque commémorative (installation) : Ex-libris, J.-F. Champollion". www.pop.culture.gouv.fr. Marrë më 2023-05-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Aimé, Nöel (maj 1984). Figeac d'hier et d'aujourd'hui de l'an 750 à 1980 (në frëngjisht). Aurillac. fq. 155–157.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
 9. ^ "Places du centre-ville". Lonely Planet (në frëngjisht). 2020-06-05. Marrë më 2023-05-17.
 10. ^ "Monument dit Aiguille du Cingle, ou Aiguille du Pressoir". www.pop.culture.gouv.fr. Marrë më 2023-05-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Monument dit Aiguille de Lissac, ou Aiguille des Pellissiers". www.pop.culture.gouv.fr. Marrë më 2023-05-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Champollion, cultiver son génie: France Culture https://www.radiofrance.fr/franceculture/podcasts/grandes-traversees-champollion/1-champollion-cultiver-son-genie-4785021
 13. ^ "Vincent BEDUER". www.footballdatabase.eu. Marrë më 2023-05-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Mingzi. "Figeac Aéro : l'histoire d'une réussite tricolore" (në frëngjisht). Marrë më 2023-05-17.