Peruja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
República del Perú
Flag of Peru (state).svg Emblema - Peruja
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: -
Vendndodhja - Peruja
Peru

Peru, emri zyrtar Republika e Perusë është shtet që shtrihet në Perëndim të Amerikës Jugore. Në Veri kufizohet me Ekuadorin dhe Kolumbinë, në Lindje me Brazilin, në Jug-Lindje me Bolivinë, në Jug me Kilin, dhe në Perëndim ka dalje në Oqeanin Paqësor.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Njësitë Administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Territori i Perusë përbëhet nga 25 regjione (Spanjisht: regiones; njëjës: región). Regjionet pastaj ndahen në krahina. Peru ka në përgjithësi 180 krahina me rreth 1747 rrethe.

Krahina Lima që shtrihet në qendrën e bregdetit të Perusë është regjion i pavarur, në këtë krahinë gjendet edhe kryeqyteti Lima i quajtur Lima Metropolitana.

2002 ndarja administrative e Perusë zyrtarisht bëhet në 24 departamente(spanjisht:departamentos). Por në praktikë përdoren termet për regjione.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Qeveria
  • Kryetari
  • Parlamenti
    • President: Luz Salgado
  • Ministria e Turizmit:Peruvian Tourism

 Commons: Peruja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale