Jump to content

Brive-la-Gaillarde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brivë-Gajardë
Briva la Galharda (Ocitanisht)
Brive-la-Gaillarde (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe Komunë
Bashkia e Brivë-Gajardës
Bashkia e Brivë-Gajardës
Stema Brivë-Gajardë
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiCorrèze
QarkuBrive-la-Gaillarde
KantoniBrive-la-Gaillarde-1, 2, 3 and 4
NdërkomunalitetCA Bassin de Brive
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Frédéric Soulier[1]
Sipërfaqja
1
48,59 km2 (1,876 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
45.910
 • Dendësia94/km2 (24/sq mi)
Emri i banorëveBrivistes (Frëngjisht)
Brivarë-Gajardistë (Shqip)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
19031 /19100
Lartësia102–315 m (335–1,033 ft)
(avg. 142 m or 466 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Brive-la-Gaillarde ( shqiptimi frëngjisht: [bʁiv la ɡajaʁd] ; Dialekti limuzin i Ocitanishtes: Briva la Galharda ; Shqip: Briva-Gajarda) është një komunë e Francës . Është një nënprefekturë dhe qyteti më i madh i departamentit Korrezë . Ka rreth 46,000 banorë, ndërsa popullsia e aglomeracionit ishte 75,579 në vitin 2019. [2]

Megjithëse deri tani është komuna më e madhe në Korrezë, kryeqyteti është Tulle . Në kulturën popullore franceze, qyteti lidhet me një këngë të Georges Brassens .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse banorët u vendosën rreth shekullit të 1-të, qyteti filloi të rritet shumë më vonë. Nga rreth shekullit të 5-të e tutje, qyteti origjinal filloi të zhvillohej rreth një kishe kushtuar shenjtorit Saint-Martin-l'Espagnol. Gjatë shekullit të 12-të rreth qytetit u ndërtuan mure dhe gjatë Luftës Njëqindvjeçare u ndërtua një mur i dytë. Këto fortifikime nuk ekzistojnë më dhe janë zëvendësuar nga bulevardet.

Komuna mori emrin "Brive" deri në vitin 1919, kur u riemërua "Brive-la-Gaillarde". Fjala "Gaillarde" (që përdoret ende në frëngjishten e sotshme) ndoshta përdoret për trimërinë ose forcën në emrin e qytetit, por mund t'i referohet gjithashtu mureve të qytetit. Brive tani shtrihet jashtë kufijve të saj origjinalë në Malemort dhe Ussac .

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Briva-Gajarda ishte një kryeqytet rajonal i Rezistencës, duke vepruar si seli e disa rrjeteve klandestine të informacionit dhe disa prej lëvizjeve kryesore të rezistencës, duke përfshirë Armée Secrète (ose " Ushtria Sekrete ") dhe Mouvements Unis. de la Résistance (ose "Lëvizjet e Bashkuara të Rezistencës").

Briva-Gajarda ishte qyteti i parë i Francës së pushtuar që u çlirua me mjetet e veta, më 15 gusht 1944. Për këtë, qyteti mori dekoratën ushtarake " Croix de guerre 1939–1945 ".

Qendra mesjetare është kryesisht një zonë tregtare dyqanesh me pakicë dhe kafene të ndryshme. Është gjithashtu vendndodhja e bashkisë, stacionit kryesor të policisë dhe muzeut Labenche. Një pikë referimi e dukshme jashtë qytetit të brendshëm është Pont Cardinal, një urë e cila dikur ishte një pikë kalimi për udhëtarët nga ParisiTuluzë .

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1966–1995: Jean Charbonnel
  • 1995–2008: Bernard Murat
  • 2008–tani: Philippe Nauche

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17935.847—    
18005.762−1.5%
18067.608+32.0%
18216.801−10.6%
18318.031+18.1%
18368.843+10.1%
18418.350−5.6%
18468.382+0.4%
18518.889+6.0%
18569.384+5.6%
18619.854+5.0%
186610.389+5.4%
187210.765+3.6%
187611.920+10.7%
188114.182+19.0%
188615.707+10.8%
189116.803+7.0%
189618.111+7.8%
190119.496+7.6%
190620.636+5.8%
191121.486+4.1%
192121.711+1.0%
192624.049+10.8%
193126.718+11.1%
193629.074+8.8%
194633.501+15.2%
195436.088+7.7%
196240.175+11.3%
196846.561+15.9%
197551.828+11.3%
198251.511−0.6%
199049.765−3.4%
199949.141−1.3%
200750.231+2.2%
201247.411−5.6%
201746.916−1.0%

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni hekurudhor Brive-la-Gaillarde ofron lidhje me Limozhin, Perigënë, Bordonë, Tuluzën dhe disa destinacione rajonale. Autostrada A20 lidh Brivën me Limozhin dhe Tuluzën, A89 me Bordonë.

Aeroporti Brive–Souillac shtrihet në jug të qytetit. Ai u hap në vitin 2010 për të zëvendësuar aeroportin e vjetër Brive-La Roche .

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është shtëpia e një ekipi të sindikatës së regbit, CA Brive . Ai gjithashtu priti kampionatin botëror të kanotazhit për të rinj në vitin 2009.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ Comparateur de territoires, INSEE