Dialekti limuzin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Limousin
Vendase përFrancën
Folës amtare
(undated figure of 10,000)[1]
Familje gjuhësore
Kodet gjuhësore
ISO 639-3
Glottologlimo1246
ELPLimousin
Linguasphere51-AAA-gj
IETFoc-lemosin[2][3]
Shpërndarja e përafërt e Limuzinit brenda zonës së Ocitanisë

Limousin (emri francez, shqiptimi: [limuzɛ̃]  ( dëgjoni)  ; Ocitanisht: lemosin , shqiptimi: [lemuˈzi] ; Shqip: Limuzin) është një dialekt i gjuhës ocitane, i folur në tre departamentet e Limuzinit, pjesë të Sharentës dhe Dordonjës në jugperëndim të Francës .

Dokumentet e para ocitane janë në një formë të hershme të këtij dialekti, veçanërisht Boecis, e shkruar rreth vitit 1000.

Limuzini përdoret kryesisht nga njerëzit mbi 50 vjeç në komunitetet rurale. Të gjithë folësit flasin frëngjisht si gjuhë të parë ose të dytë. Për shkak të politikës së një gjuhe franceze, ajo nuk njihet nga qeveria dhe për këtë arsye konsiderohet e rrezikuar nga komuniteti gjuhësor. Një lëvizje rilindëse rreth Félibrige dhe Institut d'Estudis Occitans është aktive në Limuzin (si dhe në pjesë të tjera të Ocitanisë ).

Dallimet nga Languedocien[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e folësve dhe akademikëve e konsiderojnë Limuzinin si një dialekt të ocitanishtes. Për informacion më të detajuar mbi këtë pyetje, shihni seksionin mbi dialektet oksitane dhe kodifikimin .

Në vijim riprodhohet neni i parë i Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut : “Të gjitha qeniet njerëzore lindin të lira dhe të barabarta në dinjitet dhe të drejta. Ata janë të pajisur me arsye dhe ndërgjegje dhe duhet të sillen ndaj njëri-tjetrit me frymë vëllazërie”.

Limuzin Lengodocian
Totas las personas naisson liuras e egalas en dinjitat e en drech. Son dotadas de rason e de consciéncia e lor chau agir entre elas emb un esperit de frairesa. Totes los èssers umans naisson liures e egals en dinjitat e en dreches. Son dotats de rason e de conciéncia e se devon comportar los unes amb los autres dins un esperit de fraternitat.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Zgjedhimi ocitan

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:E15
  2. ^ "Occitan (post 1500)". 18 gusht 2008. Marrë më 11 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Error: Unable to display the reference properly. See the documentation for details.