Limoges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Limoges
Limòtges (Ocitanisht)
Prefekturë dhe komunë
Këshilli Bashkiak
Këshilli Bashkiak
Stema Limoges
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiHaute-Vienne
QarkuLimoges
KantoniLimoges-1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 and 9
NdërkomunalitetCU Limoges Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Emile-Roger Lombertie[1]
Sipërfaqja
1
77.450 km2 (29.904 sq mi)
 • Sipërfaqe urbane
270.900 km2 (104.595 sq mi)
 • Metro
3.407 km2 (1,315 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
130.592
 • Dendësia1,700/km2 (4,400/sq mi)
 • Sipërfaqja urbane
 (2018[2])
186.799
 • Dendësia urbane690/km2 (1,800/sq mi)
 • Metro
 (2018[2])
323.789
 • Dendësia metro95/km2 (250/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
87085 /87000
Lartësia209–431 m (686–1,414 ft)
(avg. 294 m or 965 ft)
Faqja zyrtarewww.ville-limoges.fr
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Limoges ( Frëngjisht: [limɔʒ]  ( dëgjoni) ; [3] Shqip: Limozhi Ocitanisht: Lemòtgesdialekt Limòtges [liˈmɔdzes] ) është një qytet dhe komunë, dhe prefektura e departamentit Haute-VienneFrancën perëndimore-qendrore. [4] Ishte kryeqyteti administrativ i ish-rajonit Limousin. I ndodhur në ultësirën e parë perëndimore të Masivit Qendror, Limozhi përshkohet nga lumi Vjenë, nga i cili fillimisht ishte pika e parë e kalimit të Fordit.

Qyteti i dytë më i populluar në rajonin e Akuitanisë së Re pas Bordosë. Një qytet universitar, një qendër administrative dhe shërbime të ndërmjetme me të gjitha lehtësitë e një metropoli rajonal, ai ka një zonë urbane prej 323,789 banorësh në 2018. [2] Banorët e qytetit quhen Limozhas.

I themeluar rreth vitit 10 para Krishtit me emrin Augustoritum, ai u bë një qytet i rëndësishëm galo-romak . Gjatë Mesjetës, Limozhi u bë një qytet i madh, i shënuar fuqishëm nga ndikimi kulturor i Abacisë Saint-Martial, ku u investuan dhe kurorëzuan Dukët e Akuitanisë . Nga shekulli i 12-të e tutje, smaltet e saj u eksportuan në të gjithë botën e krishterë. Në 1765, gjatë revolucionit industrial, zbulimi i një depozite kaolinë në rajonin Saint-Yrieix-la-Perche mundësoi zhvillimin e industrisë së porcelanit Limoges . Nganjëherë quhet "qyteti i kuq" ose "Roma e socializmit" për shkak të traditës së mbështetjes së partive të majta dhe ngjarjeve të punëtorëve që përjetoi nga shekulli i 19-të deri në fillim të shekullit të 20-të.

Që nga vitet 1990, qyteti ka një klub basketbolli, Limoges CSP, i cili ka fituar disa kampionate franceze dhe kampionatin evropian në 1993. Për shkak të politikës së tij të trashëgimisë, Limozhi mban etiketën "Qyteti i Artit dhe Historisë" që nga viti 2008. Aktivitetet ekonomike përfshijnë therjen, pajisjet elektrike për industrinë e ndërtimit dhe mallrat luksozë. Është shtëpia e shtëpive prej porcelani dhe punëtorive të artit që punojnë me smalt ose xham me njolla . Ky specialitet e bëri atë t'i bashkohej Rrjetit të Qyteteve Kreative të UNESCO-s në vitin 2017 në kategorinë tematike "Mjeshtëri dhe arte popullore".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri oksitan dhe francez i qytetit
Limoges smalt ciborium me smalt champlevé, dhe buzë qendrore në shkrimin pseudo-Kufic, rr. 1200 [5]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179320.864—    
180020.255−2.9%
180621.757+7.4%
182124.992+14.9%
183127.070+8.3%
183629.706+9.7%
184129.870+0.6%
184638.119+27.6%
185141.630+9.2%
185646.564+11.9%
186151.053+9.6%
186653.022+3.9%
187255.134+4.0%
187659.011+7.0%
188163.765+8.1%
188668.477+7.4%
189172.697+6.2%
189677.703+6.9%
190184.121+8.3%
190688.597+5.3%
191192.181+4.0%
192190.187−2.2%
192698.209+8.9%
193192.577−5.7%
193695.217+2.9%
1946107.857+13.3%
1954105.990−1.7%
1962118.576+11.9%
1968132.935+12.1%
1975143.725+8.1%
1982140.400−2.3%
1990133.464−4.9%
1999133.968+0.4%
2007138.882+3.7%
2012136.221−1.9%
2017132.175−3.0%

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katedralja e St Etienne, Limozh
Ura e Shën Martialit
Skeda:LimogesStationTower.jpg
Gare des Bénédictins
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ a b c Comparateur de territoire: Aire d'attraction des villes 2020 de Limoges (041), Commune de Limoges (87085), INSEE
  3. ^ "Limoges". Collins English Dictionary. HarperCollins. Marrë më 24 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ INSEE commune file
  5. ^ "Louvre museum notice". Louvre.fr. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2011. Marrë më 14 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)