Limuzin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Limousin
Flamuri i Limousin
Stema zyrtare e Limousin
Location of Limousin
Popullsia
 • Gjithsej741 072
Faqja zyrtare(frëngjisht)cr-limousin.fr

Limousin (oksitanisht:Lemosin) është një rajon administrativ i Francës, përbëhet nga tri departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Limoges. Rajoni gjendet tërësisht brenda Masivit qendrorë.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]