Tulle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tulla
Tula (Ocitanisht)
Prefekturë dhe komunë
Ndërtesa e prefekturës
Ndërtesa e prefekturës
Stema Tulla
Parimet: 
Sunt rupes virtutis iter (Latinisht)
'Ka gura në shtegun drejt virtytit'
VendiFranca
Sipërfaqja
1
24.440 km2 (9.436 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
14.314
 • Dendësia590/km2 (1,500/sq mi)
Emri i banorëveTullarë, Tullare
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Tyl ( Frëngjisht: [tyl]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: Tula [ˈtylɔ] ; Shqip: Tulla) është një komunëFrancën qendrore. Është qyteti i tretë më i madh në ish-rajonin Limuzin dhe është kryeqyteti i departamentit Korrezë, në rajonin e Akuitanisë së Re. Tulla është gjithashtu selia episkopale e Dioqezës Katolike Romake të Tullës .

I shtrirë mbi më shumë se 3 km në luginën e ngushtë dhe të përdredhur Corrèze, lagjet e vjetra të Tullës shtrihen në shpatin e kodrës me pamje nga lumi, ndërsa katedralja Notre-Dame del nga zemra e qytetit. I ashtuquajtur si "qyteti mbi shtatë kodra", Tulla u bë e njohur përmes zhvillimit të sektorit të saj të prodhimit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Corrèze në Tulle

Tulla është qyteti i tretë më i madh në Limuzin, pas Limozhit dhe Brive-la-Gaillarde-ës. Ndodhet në një pjesë shumë të thellë të luginës së lumit Corrèze, në bashkimin e tij me disa nga degët e tij, Solane dhe Céronne në bregun e djathtë, dhe Saint-Bonnette dhe Montane në bregun e majtë. Ai shtrihet përgjatë një brezi shumë të ngushtë disa kilometra të gjatë nga veri-lindja në jug-perëndim.

Stacioni Tulle ka lidhje hekurudhore me Brive-la-Gaillarde, Ussel dhe Bordonë. Tulla është pika e takimit midis jugperëndimit të Francës dhe Masivit Qendror . Është kryeqyteti i mëparshëm i Limuzinit të Poshtëm, kufijtë e të cilit korrespondojnë afërsisht me departamentin aktual të Corrèze .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli i Tullës si qendër për prodhimin e dantellave theksohet nga një "festival ndërkombëtar i dantellave" që mbahet çdo gusht. Qyteti është gjithashtu shtëpia e fabrikës së fizarmonikës Maugein, e cila dikur punësonte 200 veta, megjithëse kjo shifër tani është reduktuar shumë. Pranë kësaj kishte, deri vonë, një biznes i rëndësishëm i prodhimit të armatimeve, por vendi i tij tani (2011) shënohet vetëm nga një muze i armatimeve.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deputeti i Tullës në Asamblenë Kombëtare të Francës për gati 15 vjet ishte socialisti François Hollande, i cili u zgjodh President i Republikës në vitin 2012. Hollande shërbeu gjithashtu si kryebashkiak i qytetit.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17939.662—    
18009.362−3.1%
18069.153−2.2%
18218.097−11.5%
18318.689+7.3%
18369.700+11.6%
18419.669−0.3%
184610.769+11.4%
185111.895+10.5%
185611.653−2.0%
186112.410+6.5%
186612.606+1.6%
187213.680+8.5%
187615.342+12.1%
188116.196+5.6%
188616.277+0.5%
189118.964+16.5%
189617.374−8.4%
190117.412+0.2%
190617.245−1.0%
191115.942−7.6%
192113.732−13.9%
192614.349+4.5%
193115.021+4.7%
193615.617+4.0%
194618.202+16.6%
195419.372+6.4%
196219.084−1.5%
196820.016+4.9%
197520.100+0.4%
198218.880−6.1%
199017.164−9.1%
199915.553−9.4%
200715.647+0.6%
201214.336−8.4%
201714.836+3.5%