Mosset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Moset
Mosset (Katalanisht)
Mosset (Ocitanisht)
Moseti i parë nga rruga për në Campôme
Moseti i parë nga rruga për në Campôme
Stema Moset
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPrades
KantoniLes Pyrénées catalanes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Christian Triado[1]
Sipërfaqja
1
71.930 km2 (27.772 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
316
 • Dendësia44/km2 (11/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66119 /66500
Lartësia558–2,459 m (1,831–8,068 ft)
(avg. 710 m or 2,330 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mosset ( shqiptimi frëngjisht[mɔsɛt]  ( dëgjoni) ; Shqip: Moseti) është një komunëdepartamentin Pirenejtë OrientalëFrancën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moseti ndodhet në kantonin Pirenejtë Katalanë dhe në qarkun e Pradesit .

Harta e Mosetit dhe komunave përreth saj

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968289—    
1975269−6.9%
1982234−13.0%
1990266+13.7%
1999293+10.2%
2007303+3.4%
2012290−4.3%
2017308+6.2%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.